kocaeli , 27-01-2021

Gelinlerin kalbinde taht kurdu: AYŞE SAYAN

Kına organizasyonları ondan soruluyor, kaftanlarına tüm Türkiye bayılıyor. Düğün işinde de adından sıkça bahsettiren Ayşe Sayan, başarısının sırrını güven ve samimiyet olarak açıklıyor

18:24:22 | 2021-01-02

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Kocaeli’de ‘kına organizasyonu’ denilince akla ilk o gelir. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizden biri olan kına gecelerini bize yeniden sevdirmeyi başaran kişidir o.

Öylesine renkli, öylesine eğlenceli organizasyonlar yapıyor ki, ‘kına sektörüne yön veren kişi’ olarak biliniyor. Hazırladığı kaftanlara ise tüm Türkiye bayılıyor. Yaptığı kusursuz organizasyonlarla gelinlerin kalbinde taht kuran, talep üzerine düğün işine de giren Ayşe Sayan, başarı basamaklarını tırmanmaya devam ediyor. Ünü il sınırlarını aşan, çevre illerden de talep almaya başlayan Ayşe Sayan, başarısının sırrını ‘güven ve samimiyet’ olarak açıklıyor. O, işini aşkla yapıyor, yaptığı işle öylesine bütünleşiyor ki danışanları bir süre sonra kızı oluyor. Ve Ayşe Sayan Organizasyon işte böyle büyüyor. Gelin, gerisini Ayşe Sayan’ın kendisinden dinleyelim.

 

Ayşe Hanım, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1976 İzmit doğumluyum. İki çocuk annesiyim. 25 yaşında bir kızım ve 16 yaşında bir oğlum var. Ayşe Sayan Organizasyon’un kurucusuyum. Kocaeli’de kına sektörüne yön vermenin, öncü olmanın ve örnek alınmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyorum.

 

Kocaeli’de ‘kına’ denilince akla gelen ilk isim oldunuz. Bu noktaya nasıl geldiniz?

Önce hayal ettim, inandım, içimde gizli kalmış cevheri keşfettim, hissettim ve hayatımın dönüm noktası olarak nitelendirebileceğim o adımı attım. Biraz daha açmam gerekirse; aslında ev hanımıydım ve iş hayatına atılmak istiyordum. Bir süre konfeksiyon sektöründe çalıştım, hazır giyim ve tasarım üzerine eğitimler aldım. Daha eğitim alırken kendi ürünlerimi tasarlamaya başlamıştım. El becerimin ve yeteneğimin farkındaydım. Bir şeyi daha fark etmiştim, organizasyon konusunda da iyiydim. Aile içinde, günlük hayatta organizasyonlar yapmayı seviyordum. Eğitimlerin de verdiği farkındalıkla organizasyon yapma isteğim ön plana çıkmıştı. Önceleri butik organizasyonlar yaptım, doğum günleri gibi… Sonra bir anda kendimi kına tahtının önünde buldum.

 

Nasıl oldu bu?

Doğru işi doğru zamanda yapmak çok önemli. Kocaeli’de kına sektöründeki açığı fark ettim. Geleneklerimizde önemli bir yeri bulunan, evlenecek genç kızlarımız için de farklı bir anlam ifade eden kına gecesi organizasyonlarında vizyon eksikliği vardı. Bunun üzerine ‘Ben bir organizasyon firması kurmalıyım’ dedim ve çalışmalara başladım. Daha önce söylediğim gibi önce hayal ettim, ‘İyi bir kına organizasyonu nasıl olmalı? Neler yapmalıyım? İnsanları nasıl mutlu edebilirim? Nasıl daha çok eğlendirebilirim?’ sorularına yenilerini ekleyerek, ilerledim. Bundan 6 yıl önce ilk kına organizasyonumu yaptım.

 

İlk organizasyonunuz nasıldı? Neler hissettiniz?

İlk işimde gelin adayı her şeyi bana bırakmıştı, çok büyük sorumluluktu. A’dan Z’ye bütün planlamaları yaptım, süreci kendim yönettim. Kocaeli’de şimdiye kadar görülmemiş bir organizasyon yaptım. Çok güzeldi, çok ses getirdi. İzleyen herkes büyülendi. İşimi severek, büyük bir aşkla yapmam, samimiyetim sahneye öylesine yansımıştı ki herkes bayılmıştı. Çıkışta insanların cemiyet sahibini değil de beni tebrik ettiğini görünce hem şaşırdım hem çok mutlu oldum. O gün bu gündür hiç durmuyorum.

 

 

ÇOK SES GETİRDİ

Kına organizasyonlarınız kadar kaftanlarınız da çok ses getirdi.

Organizasyon işine başladıktan sonra kaftan açığı olduğunu keşfettim. Gelinler, kına gecesinde kaftan giymek istiyordu ancak Kocaeli’de kaftancı yoktu. Hazır giyim ve tasarım üzerine eğitim almıştım, biraz da destekle ilk kaftanımızı tasarladım. O kaftan, o sene TV8 ekranlarına çıktı ve tüm Türkiye gördü. O sene Kocaeli’nin ilk kaftan mağazasını açtım. İlk kaftanımız o kadar beğenilmişti ki İstanbul’daki bir ödül gecesinde bizden defile yapmamızı istediler. Ben bir adım öteye gittim, bu defilede Gizem Hatipoğlu’nu sahneye çıkardım. Cemile Sultan Korusu’ndaki defile çok ses getirdi. Televizyon programlarına davet edildik, basında haberlerimiz çıktı ve tüm bunlar bizi adım adım zirveye taşıdı.

 

TALEPLERE YETİŞEMEYİNCE...

Kına organizasyonları, kaftan derken düğün işine de girdiniz.

Ayşe Sayan Organizasyon’u kurduğum sene düğün için de talep geldi. Müşterilerimiz düğün organizasyonu için başka bir yere gitmek istemediklerini söyleyince, hazırlıklarımızı tamamladık ve ikinci yılımızda düğün organizasyonu da yapmaya başladık. Fakat haftanın 7 günü, bazı günler birden fazla kına organizasyonu yaptığım için düğün taleplerine yetişememeye başladım. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için Ayşe Sayan Organizasyon çatısı altında Masal Wedding’i kurdum. Kına organizasyonu ile düğünü ayırmamın sebebi, daha planlı hareket edebilmek, daha iyi hizmet verebilmek, kişiye kendisini daha özel hissettirmekti. İnsanların en özel ve telafisi mümkün olmayan günlerini kusursuz bir şekilde organize etmekti. Şu an çok güzel ilerliyoruz. Kına ofisimiz sadece kına organizasyonu ve kaftanla ilgileniyor. Masal Wedding şubemizde de düğün, nişan, söz, sünnet, açılış, davet gibi organizasyonların çalışmaları yürütülüyor. Masal Wedding’in başında kardeşim Aslı var. Benim en büyük şansım. O olmasaydı bu kadar düğün yapamazdım.

 

Çok zor bir iş yapıyorsunuz, telafisi mümkün olmayan bir iş. Bunun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Çok sistemli, planlı ve programlı çalışarak. Ben iş yerinde çok otoriter bir insanım, prensiplerimden asla taviz vermem. Ekibime de bunu empoze ettim. Onlar da çok titiz ve düzenli çalışıyor. Profesyonel bir ekiple çalışmanın faydasını görüyorum tabii ki. Günler, hatta haftalar öncesinden planlama yapıyor, çıkabilecek aksaklıklar için önceden çözüm üretiyoruz. Hep bir B planımız, C planımız var.

 

GÜVEN VE SAMİMİYET

Ayşe Hanım başarınızın sırrı nedir?

Başarımızın sırrı; güven ve samimiyettir. İnsanların en önemli günlerini zihinlerinde tek bir soru işareti kalmadan bize emanet etmeleri çok kıymetli. İşte bu güvendir. Bunun altında şimdiye kadar hatasız ve mükemmel organizasyonlar gerçekleştirmiş olmam yatıyor. Öte yandan tüm danışanlarımla güçlü ilişkiler kuruyorum. Onları çok iyi anlıyor, bütün kalbimle hissediyorum. Hepsi benim kızlarım, prenseslerim. Danışanlarımdan en çok ‘Abla senin farkın, bizden olman’ yorumunu alıyorum. Beni kişilik olarak da çok seviyor, ‘Sende anne sıcaklığını buluyoruz’ diyorlar, aramıza engel koymuyorum, bana istedikleri zaman ulaşabiliyorlar, her konuda fikir alışverişinde bulunabiliyoruz. Organizasyon işi benim için sadece bir iş değil, aşk. Ruhum bu aşkla tamamen bütünleşiyor. Bu sevgiyi, aşkı karşı tarafa doğru şekilde yansıtıyorum ki hiç tereddüt etmeden kınalarını, düğünlerini bana emanet ediyorlar.

 

EĞİTİM VERMEK İSTİYORUM

Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mı?

Aslında tam olmak istediğim yerdeyim. Kendimi çok mutlu hissediyorum. Pandemi sürecinde biraz daha fazla düşünme fırsatım oldu, yeni projelerim var. Mesela; organizasyon işine girmek isteyenlere eğitim vermek istiyorum.

 

Bu işi yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz olacak mı?

Başarı için işinizi aşkla yapmanız, ruhunuzun işinizle tamamen bütünleşmesi lazım. Bu meslekte en önemli şey yenilikçi ve özgün olmak. Gelişimi takip etmek zorundasınız. Her adımda ‘Daha başka ne yapabilirim’ diye düşünmek gerek. Ve arkanızda güçlü bir ekibin olması lazım.

 

 

TÜRKİYE TANIYACAK

Başka illere şube açmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye’nin her yerinde organizasyon yapabiliriz. Sakarya, Bursa ve İstanbul’dan talep alıyoruz ve organizasyon yapıyoruz. Zaten beni buluyorlar, farklı şehirlere gidiyorum, organizasyon yapıyorum. Dolayısıyla şubeleşmeye gerek duymuyorum.

 

15 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

15 yıl sonra tüm Türkiye’nin tanıdığı bir organizasyon şirketi olmayı hedefliyorum. Ayrıca benim gibi bu işi yapan birçok kadın yetiştirmek istiyorum.

 

İLETİŞİM

Adres: Karabaş Mah. İnönü Cad. Ihlamur Sok. Sezer Apt. K:1 No 23, İzmit

Telefon: 0 541 510 11 05

Masal Wedding: Ömerağa Mah. Alemdar Cad. Azaklar İşmerkezi No:29 D:1 İzmit

Telefon: 0 537 389 87 17

ETİKET :   ayşe sayan organizasyon kına düğün gelin damat kaftan kocaeli kocaeli life ocak