kocaeli , 27-05-2019

Geleceğin yan flüt virtüözü; SELİN SUDE YURT

İlkokuldan beri müzikle uğraşan Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Selin Sude Yurt, geleceğin en başarılı yan flüt virtüözlerinden biri olmaya aday

15:19:23 | 2018-02-07

‘Ben Başardım’ sayfamızın ilk konuğu, küçücük yaşına rağmen eğitimine konservatuvarda devam eden Selin Sude Yurt. İyi bir yan flüt sanatçısı olmak için sadece yeteneğin yetmediğinin farkında olan Selin, çıktığı bu zorlu ve disiplin gerektiren yolda koşar adım ilerliyor.

Yolun henüz çok başında olmasına rağmen müzik alanında başarılı adımlar atan Selin, müziği ve yan flütü o kadar çok seviyor ki kariyerini bu yönde şekillendirmeye başlamış bile.

 

Selin’ciğim seni biraz tanıyabilir miyiz?

16 Mayıs 2004 İzmit doğumluyum. İlkokulu Donanma İlköğretim Okulu‘nda okudum. Ortaokula Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda devam ediyorum.

Bize biraz konservatuvara giriş sürecinden bahseder misin?

Annemin yönlendirmesiyle önce ilkokulda gitar çalmaya başladım. İlkokul 3. sınıfın yaz döneminde keman, 4. sınıfın yaz döneminde ise piyano kursuna gittim. Oradaki öğretmenimin desteklemesi ve yönlendirmesi ile ortaokul için Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdim ve dereceyle kazandım.

Peki, yan flüt çalmaya nasıl karar verdin?

Konservatuvar sınavına girdiğimde diş ve dudak yapıma bakılarak yan flütle başlamam gerektiğini söylediler. İlk enstrümanımı hemen sevmemiştim. Çalışmalarımın birinci senesinin sonunda ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anladım. Şu an çok mutluyum ve yan flüt çalmayı çok seviyorum.

Konservatuvar hocanızla birlikte oda orkestrası da kurmuşsunuz…

Evet, Revnak Yengi benim ilk solfej eğitimimi aldığım hocamdır. Zor ve yoğun olan eğitimimi onun ve Eren Coşkuner hocamın yardımları ve sevgisiyle yürütüyorum. Onlara bu ilgileri için çok teşekkür ediyorum.

Revnak hocam Kocaeli’de bir ilki gerçekleştirdi; Nicomedia Oda Orkestrası’nı kurarak bizleri daha geniş kitlelerle buluşturdu. Oda orkestramızda trombon, keman, çello, viyola, korno, kontrbas, klarnet, pikolo çalan çok başarılı arkadaşlarımla birlikte yer alıyoruz. Her birimiz, bunun bizim için bulunmaz bir şans olduğunu düşünüyoruz.

Konservatuvarı bitirdikten sonra müzikle ilgili kariyer hedeflerin neler?

Başarıya giden yolun ilk önce iyi ve kaliteli bir okulu kazanmak olduğunu düşünüyorum. Bunun için de yurt dışında bir üniversitede okumak istiyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra da iyi bir orkestrada çalmak ve akademisyen olmak en büyük hayalim.

 
ETİKET :   selin sude yurt yan flüt virtüöz müzik

Tümü