kocaeli , 10-04-2020

Gamze Kır Sapancı’dan söyleşi

Gamze Kır Sapancı, Okuma Sanatı Kulübü’nün etkinliğine konuk oldu. Sapancı, İskender Pala’nın ‘Abum Rabum’ kitabı hakkında katılımcılarla söyleşide bulundu

10:50:20 | 2020-03-13

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Okuma Sanatı Kulübü’nün bu ay ki etkinliğine dergimizin Gurme Kaşif sayfalarının yazarı, gıda mühendisi ve aynı zamanda gezgin olan Gamze Kır Sapancı konuk oldu. Sapancı, İskender Pala’nın ‘Abum Rabum’ kitabı hakkında söyleşi verdi. Kitap Pastası Cafe’de gerçekleşen söyleşiye Okuma Sanatı Kulübü kurucusu Tülay Yanıkoğlu Yazıcı ile kulüp üyeleri ve kitapseverler katılım sağladı.

 

DOĞU KÜLTÜRÜNE MERAK

Gamze Kır Sapancı, İskender Pala’nın ‘Abum Rabum’ kitabının seçmesini doğu kültürüne olan merakından kaynaklandığını söyledi. Sapancı, yazarın Ortadoğu’da olup bitenlerle bizi bilgilendirmek olduğunu sözlerine ekledi. Kitaptan çok etkilendiğini bu yüzden bu kitabı seçtiğini söyleyen Sapancı, kitapta üniversite yıllarının geçtiği medeniyetin beşiği olarak bilinen Şanlıurfa’nın kültüründen kesitler yakaladığını ve bu durumun kendisinin kitaba yaklaşmasını da kaydetti.

 

KİTABI İÇSELLEŞTİRDİM

Gamze Kır Sapancı söyleşisinde şunları söyledi: “Abum Rabum kitabında uyandırılmak istenen insanlık, Ortadoğu insanları. Bu kitap her ne kadar Batı medeniyetine mesaj veriyor olarak görülse de asıl mesajı biz Ortadoğu’da yaşayan insanlara veriyor İskender Pala. Kitap Doğu-Batı çatışmasını ve Batı’nın bu çatışmayı nasıl yönettiğini anlatıyor. Kitap genel olarak Hz. İbrahim ve onun yolunda giden Akitleri konu alıyor. Böylece peygamberlerimiz hakkında bilgi sahibi oluyoruz, bu da kitaba ayrıcalık katıyor. Hz. İbrahim’in ayak izlerini takip etmek ve benim de daha önce gezip gördüğüm yerlerle bağdaşması kitap bana film şeridi havası verdi. Çok etkilendiğim ve içselleştirdiğim bir kitabı sizlerle paylaşmak mutluluk verici.”

Okuma Sanatı Kulübü, keyifli değerlendirmesinden dolayı Gamze Kır Sapancı’ya teşekkür etti.
ETİKET :   Abum Rabum iskender pala kitap ortadoğu doğu batı değerlendirme söyleşi okuma sanatı kocaeli

Tümü