Fenomen olma yolunda ilerliyor; SPORCU ANNE

PAYLAŞ

Evinde, en doğal haliyle çekip sosyal medya hesabından yayınladığı videolarla, kilo vermek ve fit kalmak için pahalı spor salonlarına gitmenin şart olmadığını kanıtlayan İzmitli Meral Öztürk, Instagram’da ‘sporcu_anne’ olarak tanınıyor. Şimdiden 10 binlerce takipçisi bulunan Öztürk, bir sosyal medya fenomeni olma yolunda hızla ilerliyor

 

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR 
FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

İsmi, Meral Öztürk ama biz onu sosyal medyadaki ‘@sporcu_anne’ isimli sayfasında paylaştığı, birbirinden ilginç videolarla tanıyoruz. Değişik bir tarzı var… Çekimlerini lüks fitness salonlarında ya da pahalı pilates stüdyolarında değil, evinin herhangi bir köşesinde yapıyor. Onun için spor yapmanın yeri ve zamanı yok. Bir bakıyorsunuz salondaki halının üzerinde; bir bakıyorsunuz koltuğun köşesinde; bir bakıyorsunuz sandalyenin tepesinde… Tek amacı, spor salonlarına gidemeyen binlerce kadına, evden hiç çıkmadan ve pahalı materyaller kullanmadan da spor yapılabileceğini; doğru egzersizlerle fit kalınabileceğini göstermek. Instagram’da 70 binden fazla kişi tarafından takip edilen ‘sporcu_anne’; bazen eşi, çoğu kez de oğluyla çektiği egzersiz videolarının yanı sıra, tutkunu olduğu oryantal dans denemeleriyle de büyük ilgi görüyor. Gelin, sosyal medyadaki popülaritesi gün geçtikçe artan Meral Öztürk’ü biraz daha yakından tanıyalım.

Meral Hanım, spor yapmaya ne zaman başladınız?

Spor hayatım 6 yaşında başladı. Bu alandaki yeteneğim, ilkokul öğretmenimin dikkatini çekmiş. Ailemi okula çağırdı, beni spora yönlendirmeleri konusunda onları ikna etti. Atatürk Spor Salonu’ndaki jimnastik kulübüne kaydoldum. İlk alt yapımı orada aldıktan sonra da DSİ’ye transfer oldum. DSİ’de çok iyi bir eğitim aldım, katıldığım jimnastik yarışmalarında Türkiye dereceleri yaptım. Miniklerde Türkiye 15.’liğim, 8.’liğim ve 5.’liğim var.

Kaç yıl jimnastik yaptınız?

Yaklaşık 6 yıl. 12 yaşımdayken, kulüpteki eğitmenimle yaşadığım bir sorundan sonra jimnastikten kaçmaya başladım. Evden ‘kulübe gidiyorum’ diye çıkıyor, kendime başka spor dalları arıyordum. Karateye merak sarmıştım. Vücudum da esnek olduğu için beni hemen aldılar. Ancak jimnastik kulübünden eve devamsızlık bilgilerim gelmeye başlayınca, babam çok kızdı. Böylece jimnastiği bıraktım.

Karateye devam ettiniz mi?

Amatör olarak bir süre devam ettim, sonra onu da bıraktım ama spordan kopamıyordum. Okulumun voleybol takımına girdim, bu minicik halimle takım kaptanı oldum; bir dönem de buz pateni yaptım. Jimnastik yapan çocuğun her şeye yeteneğe oluyor, her sporda başarılı oluyor. Futbolu da voleybolu da basketbolu da oynayabiliyorsunuz ama ben ne yazık ki çok sevdiğim jimnastiği tamamlayamadım.

 

PİLATESLE İYİLEŞTİM

Okul hayatından sonra da spora devam ettiniz mi?

Dönem dönem her sporu denedim ama maalesef spor hayatım devam etmedi. Buz pateni yaptığım dönemde düşüp dişlerimi kırınca sporu tamamen bıraktım.

Şu anda evde yaptığınız egzersizlerle 10 binlerce kişinin takip ettiği birisiniz… Spor ne zaman yeniden hayatınıza girdi?

23 yaşındayken evlendim. Spora yeniden başlamam da eşimin sayesinde oldu. Ben minicik bir kadınım, boyum 1.50. Eşim şakalaşırken, beni havaya atıp tutar, hatta ‘istesem seni tavana değdiririm’ derdi. Dediğini de yaptı. Beni havaya fırlattı ama tutamadı. Düşerken, belimde bir sakatlık oluştu. Önce pek de rahatsız etmeyen bu bel ağrısı, beni bir yıl içinde hayatımı yaşayamaz hale getirdi. Nitekim bel fıtığı başlangıcı teşhisi konulunca internetten tedavi yöntemleri aramaya koyulup, çaremin pilates olduğuna karar verdim. Aslında bir çok rahatsızlığın tedavisinde egzersizin yeri çok büyük fakat toplum olarak egzersize pek üşenen insanlarız. İlaç içerek ya da cerrahi müdahalelerle tedavi olmak istiyoruz, kolaya kaçıyoruz yani. Fakat ben kaçmadım

Faydası oldu mu ?

Tabii ki. Düzenli egzersiz yapıp hem ağrımdan kurtuldum hem de vücudumu şekillendirdim. Bir taşla iki kuş vurdum yani.

28 KİLO ALINCA

Egzersizleri internetteki videolardan mı öğrendiniz?

Senelerce profesyonel artistik jimnastik yapmış olmam zaten en büyük eğitimim. Bildiğiniz gibi tüm sporcular gibi artistik jimnastikçiler de performans artırmak için çeşitli metodlarla ağır bir egzersiz programı uygularız. Örneğin, yaşıtlarım sokakta oyun oynarken ben barfiks, şınav, mekik çeker; günde 6 saat antrenman yapardım. Kulüp dağılırken ben eğitmenimle ikinci bir antrenman yapardım. Nitekim belki de bu hareketli geçmiş dolayısıyla evlilik sonrasında ev hanımı olmak pek yaramadı bana; depresyon belirtileri gösterdim. Hazır evde kendi başıma egzersizlere de başlamışken ‘neden vaktimi evde öldürüyorum ki’ diye sorgulamaya başladım. Eşimle yaptığımız istişareler sonucunda pilates sertifikasyon programlarına dahil olup eğitmenliğe adım attım.

Peki sonrası?

Hemen kaydımı yaptırıp İstanbul’a eğitimlere gittim. Döndüğümde jimnastik geçmişimin bana sağladığı prestijle hemen işe başladım. Enerjisi yüksek bir insanımdır. ‘Arı Maya’ ya da ‘Atom Karınca’ derler bana. Sanırım biraz da güler yüzüm ve çalışkanlığım dolayısıyla İzmit’te tanınan bir eğitmen oldum ama uzun sürmedi tabii.. Çünkü anne olacaktım.

Ve böylece iş hayatınız bitti…

Esasında hamileliğinde de fit olan, iş hayatına devam eden, aktif bir anne olmak vardı kafamda. Planım böyleydi ama A planım tutmadı ne yazık ki. Biz de B planına, evde yatıp yatıp yemek yeme planına geçtik. (gülüşmeler) Ve nitekim hep sağlıklı, az ve öz beslenen, günde 9 saat aktif çalışan bir beden; bir anda durulup gece yarısı bile sütlü Nuriye tüketen bedene dönüşünce 1,50 boyla, 28 kilo aldım. Hamilelik psikolojisiyle işin sonunu pek düşünmüyorsunuz, nitekim tanınmayacak hale geldim. Hamileliğimin son aylarında beni gören öğrencilerim ardımdan uzun uzun bakar, ‘Acaba Meral hoca mı?’ deyip emin olamazlardı. Evet, yürüyen minik dev bendim. Anne oldum, lohusalık dönemi, anneliğe alışma derken kendime ne yaptığımın farkına vardım. Acilen fazlalıklarımdan kurtulmalıydım. Kurtuldum da. Bol bol emzirdim, dikişlerimden dolayı egzersiz yapamasam da sağlıklı beslenme ve hareketli bir hayatla fazla kilolarımdan kurtuldum.

SALONLAR BANA GÖRE DEĞİL

İşe ne zaman geri döndünüz?

Yedinci ayımda işe geri dönmüştüm. Üç spor salonunda aynı anda çalışıyordum ancak bir süre sonra anladım ki salonlara bağlı çalışmak bana göre değil. Ya kendime ait bir salonum olmalı ya da farklı bir sistem kurmalıyım…

Nasıl bir sistem?

Bir öğrencim, bana sosyal medyada spor yapan insanların sayfaları olduğunu ve kendisinin bunları takip ettiğini söyledi. Tavsiyesine uyup, Instagram’da ‘sporcu_anne’ adıyla bir hesap açtım. Evde oğlumla beraber egzersiz yaparken çektiğim videoları buradan yayınlamaya başladım. Sayfamı takip edenler gün be gün arttı. takipçilerim çoğaldı. Sonra bir gün beni, TV yapımcısı bir hanım aradı. O gün aklımda bir ışık yandı… ‘Bir TV yapımcısı beni niye takip etsin ki? Demek, bende bir ışık gördü’ dedim.

Demek ki videolarınız ilgi çekmiş…

O dönem fazla egzersiz koymuyordum aslında ama evet, oğlumla birlikte yaptığım egzersizler ilgi çektmiş. Bu olaydan sonra, sayfamda düzenli egzersiz videoları paylaşmak için kendime bir plan yaptım. Düşündüm ki benim yaşadıklarımı yaşamış pek çok kadın olabilir. Spor salonuna gidemeyen insanlar var. Bu alana yöneldikçe aklıma başka insanlara faydalı olma fikri gelmeye başladı. Önceki amacım bu değildi aslında… Önceleri tek derdim, kendime faydalı olmaktı.

Ne yolla faydalı olmayı düşündünüz?

Ben aslında kadınlara faydalı olmayı istedim çünkü ülkemizde ekonomik bağımsızlığı olmayan kadınların hayatını eşleri belirliyor. Onlar spor salonlarına gidebiliyor ama izin vermezlerse eşleri gidemiyor. Ya da eşiyle ilgili bir sorun yaşamıyor ama spor yapmaya, bir salona yazılmaya yetecek parası yok… Bana gelen mesajların çoğu da bu yönde. ‘Hocam, spora gitmeme eşim izin vermiyor; nasıl yapayım?’ diyorlar.

Sizin evde yaptığınız ve sosyal medyada yayınladığınız videolar sayesinde pek çok kadın evden çıkmadan spor yapabiliyor…

Evet, benim yaptığım egzersizleri takip edip evde uyguluyorlar ve bunun için beş kuruş masraf etmelerine gerek yok. Çok güzel geri dönüşler alıyorum. ‘Videolarda gösterdiğiniz hareketleri yaparak 20 kilo verdim; sayenizde vücudum toparlandı; bel ağrım geçti; ayak kramplarımdan kurtuldum; özgüvenim yerine geldi’ diyen sayısız takipçim var.

Şu anda kaç takipçiniz var?

75 bini aştı. Büyüdükçe, büyüme ivmesi daha da artıyor. Kadınlar teşekkür ediyorlar; ‘eşime spor yapma imkanı verdiniz’ diye teşekkür eden erkekler de oluyor.

 

STANDARTLARIN DIŞINDAYIM

Aynı konseptteki  sayfalarla kıyaslandığında, ‘sporcu_anne’ ne durumda?

Türkiye genelinde daha büyük sayfalar var ama izlenme oranlarına bakıldığında, benim videolarım daha çok izleniyor.

Bu popülariteyi neye bağlıyorsunuz?

Standardın dışında olduğumu düşünüyorum. Aslında çok basit, herkesin yapabileceği egzersizler paylaşıyorum ama bunu onlara en güzel, en eğlenceli şekilde sunmaya çalışıyorum. Görselliğe çok dikkat ediyorum çünkü insanlar görsel olarak beğenmedikleri, güzel görmedikleri şeyle ilgilenmiyorlar. İçeriğin altında yer alan bilgiler kadar, o bilgiyi ne dille sunduğun da önemli. Özellikle eşim ve oğlumla çektiğim videolar çok ilgi görüyor. Biraz marjinal bir aile olarak görülüyoruz. Bu da bize karşı bir merak uyandırıyor.

Sosyal medyada daha çok şık spor salonlarında, pahalı spor kıyafetleriyle çekilmiş videoları görüyoruz. Evinizin doğal ortamında çektiğiniz videolar, insanların kendisini size yakın hissetmesine neden oluyor olabilir mi?

Elbette, bu çok büyük bir etken. Reformer ya da cadillac pilates yapmaya herkesin imkanı el vermiyor. Bu tip videolar toplumun çok küçük bir kesimine hitap edebilir. Oysa benim videolarım, evdeki koltukta, halının üzerinde, yatağın kenarında yapılabilen egzersizleri içeriyor. Bunlar herkesin evinde var. Bir pilates topu ve bir de lastik edinebilirlerse daha da iyi. Sadece bir koltuk köşesinde ya da bir sandalyeyle de spor yapabilirsiniz. Spor yapmaya istekli olan herkes, bu hareketleri evinde yapıp fit ve sağlıklı bir bedene sahip olabilir.

Videolarınızın altında, egzersizleri kimlerin yapmaması gerektiğini de belirtiyorsunuz, değil mi?

Evet, en önemli şey sağlık. Bir çok sayfada hangi hareketi kimlerin yapamayacağı belirtilmiyor, bu yüzden sakatlıklar yaşanabiliyor. Bu paylaşımlar nedeniyle çok teşekkür aldım.

Sosyal medya paylaşımlarının dışında neler yapıyorsunuz?

Evlere özel derslere gidiyorum. Özellikle yoğun çalışan, spor salonuna gidecek vakti olmayan iş kadınlarıyla; yeni doğum yapmış, bebeğini bırakacak yeri olmayan annelerle birlikte çalışıyorum. Bir de grup derslerim oluyor. Özellikle sitelerde oturan kadınlar toplanıp bir spor salonuna gitmek yerine, siteden hiç çıkmadan benimle çalışmayı tercih ediyor.

Neden sayfanızın adı ‘sporcu_anne’?

Sayfamda sadece spora dair şeyler paylaşmıyorum. Ben, önce anneyim. Bir annenin çocuk yetiştirirken evdeki yükümlülüğü sadece iş yapmak, yemek yapmak, çocuğunun karnını doyurmak değil. Onunla oynaması, çocuğunu doğru kanallara yönlendirmesi de lazım. Ben, oğlumun da sporcu olmasını istiyorum. Bu nedenle onunla bazen jimnastik yapıyorum, bazen futbol oynuyorum. Sayfamda bunları paylaşarak, bir annenin evde çocuğuyla nasıl kaliteli ve aktif vakit geçirebileceğini de gösteriyorum.

ORYANTAL DANS, TUTKUM

Sizin bir de çok ilgi gören oryantal paylaşımlarınız var…

O benim tutkum. Ritmi ve oryantali çok seviyorum. Dansa, Oryantal Didem’in videolarını izleyerek başladım; sonra bu da yetmedi, İstanbul’a gidip kendisinden özel ders aldım. Dans etmekten büyük keyif alıyorum, sayfamda da haftada 1-2 gün yayınlıyorum. Bununla ilgili olumlu tepkilerin yanı sıra sosyal medyadan çok da eleştiri alıyorum ama yapacak bir şey yok. Seviyorum, sevdiğim için de oryantal dans yapıyorum.

Sizden oryantal dans dersi olmak isteyenler de oluyor mu?

Çok oldu hem de ama özel ders pek çok kişinin maddi gücünü aşıyor. Ayrıca ben de dans konusunda kendimi ders verecek kadar yeterli bulmuyorum. Şimdilik sadece kendim için dans ediyorum.

Hedefiniz ne? Kendinize bir salon açmayı düşünüyor musunuz?

Hayır, spor salonu gibi bir hedefim yok. Ben daha fazla kişiye ulaşmak, sosyal medya üzerinden dersler vermek, daha çok insana faydalı olmak istiyorum. Bununla ilgili araştırmalar yapıyorum. Bir de sporla ilgili bir markanın reklam yüzü olmak istiyorum.

BESYO mezunu olmadığınız için mezun eğitmenlerden tepki alıyor musunuz?

Evet, en çok da onlardan tepki alıyorum fakat bu alanda başarılı olmuş BESYO mezunu eğitmenlerden değil çünkü başarılı insanlar başarının nasıl kazanıldığını bilir, takdir ederler. Yalnızca bu alanda kendini gösterememiş, kendini geliştirmeye değil de başkalarının başarılarının üstünü örtmeye meyilli eğitmenlerden tepki mesajları geliyor. BESYO mezunu olmadığım için bu işi yapmamam gerektiğini söylenip duruyorlar ne yazık ki. Fakat sporla alakası olmayan, sadece bir hevesle, yönlendirmeyle ya da belki de sadece üniversite okumuş olmak için BESYO bitirmiş eğitmenlerin verdiği tepkilere çok takılmıyorum. Hele ki fizyoterapistlerden aldığım olumlu geri dönüşler sonrasında o mesajları, yorumları görmüyorum bile. Bir çok medikal sitede ve Instagram’daki medikal ve spor sayfalarında egzersiz videolarım paylaşıldığına göre rahatlıkla doğru yoldayım diyebilirim. Bu arada grup pilates derslerimde fizyoterapistler ve doktorlar öğrencilerimin olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Ayrıca gerekli sertifika programlarına dahil olarak bu işi yapma hakkını bizzat devletimiz bize vermişse, durumu kabullenmeleri gerek.

Bir Cevap Yazın