kocaeli , 31-10-2020

Eski evlerden harikalar yaratıyor: Mustafa Sever

Bir döneme tanıklık eden ahşap evleri söküyor, mobilya ve fotoğraf zeminleri üretiyor. Türkiye’de bu işi sadece o yapıyor...

12:31:36 | 2020-08-05

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

 

Antik kökenleri olmasına, Taş Devri’nden önce de kullanılmasına rağmen ahşap mobilyaları son yıllarda yeniden keşfetmeye başladık. Bunun en önemli sebebi de sağlık ve mutluluk üzerindeki etkisi... Doğal görünümüyle sıcak ve rahat bir ortam yaratan, estetik olarak mükemmel, dokununca iyi hissettiren, en önemlisi de çevre dostu bir materyal; ahşap. Yaşam alanlarımıza farklı bir anlam katan ahşap mobilyaları sevmeyen yoktur herhalde. Çevremizde ahşap mobilya üretimi yapan pek çok firma olsa da eski ağaç evleri söküp onlardan mobilya üreten yok! Şimdi sizi Mustafa Sever ile tanıştıralım çünkü Türkiye’de bu işi sadece o yapıyor ve Kocaeli’de yaşıyor. 

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Yaklaşık 8 yıl önce ‘Antika Ahşap’ firmasını kuran Mustafa Sever, Karadeniz bölgesinde bulunan, artık kullanılmayan ve onarılamayacak durumda olan eski ahşap evleri sökerek elde ettiği kerestelerle bir eşi daha olmayan ahşap mobilyalar üretiyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ancak bununla da yetinmeyen Mustafa Sever, eski evlerden elde ettiği ağaçlardan, fotoğrafçılık sektörünün ihtiyaç duyduğu ahşap fotoğraf zeminleri de yapıyor. Sever, bu işte de ilk ve tek olmanın gururunu yaşıyor.

‘Fotoğraf Zeminleri’ markasıyla ikinci bir çıkış yapan Mustafa Sever’in hikayesi oldukça ilginç. Dede ve baba mesleği olan madencilikle ilgilenirken bir maden kazasının ardından ahşap mobilya işine girmeye karar veriyor Mustafa Sever. Gelin, hikayenin geri kalanını Sever’in kendisinden dinleyelim: “Bir gece ne iş yapsam diye düşünürken aklıma ahşap mobilya üretmek geldi. Ancak ben kimsenin yapmadığı şeyleri yapmayı severim. Bu nedenle eski ağaç evlerden sökülen kerestelerden ahşap mobilya üretmek istedim.

İşe ‘Antika Ahşap’ firmasını kurarak başladım. Yaptığım araştırma neticesinde eski keresteleri Karadeniz Bölgesi’nde bulabileceğimi keşfettim. Özellikle ahırdan çatıya kadar ağaçtan yapılan evlerin Kastamonu’da yoğun olduğunu gördüm ve orada bir atölye kurdum. Çatısı çökmüş, tamir edilemeyecek durumdaki evlerin söküm işini aldım ve o evlerden elde ettiğim keresteleri önceleri Avrupa ülkeleri Fransa, Hollanda ve İngiltere’ye ham olarak ihraç ettim.

 

 

ÇOK DEĞERLİ AĞAÇLAR

Ağaçlar bu ülkelere gidiyor ve orada mobilyaya dönüştürülüyordu. Bizim ağaçlarımız Avrupa’da çok popüler çünkü özel ağaçlar. Hiçbir kimyasal kullanılmamış ve nereden bakarsanız bakın 100-150 yıllık ağaçlar. Bu nedenle ağacın şekil değiştirme imkanı yok. Bir de otantik görüntüsü nedeniyle çok tercih ediliyordu. Bu sayede çok güzel bir müşteri kitlemiz oluştu. Daha sonra ‘Neden ben mobilya üretmiyorum?’ diyerek kereste ihracatını bıraktım, üretime geçtim.”

Girişimci bir ruhla adım attığı mesleğinde tek olmayı başaran Sever, ürettiği her ürünün özel tasarım olduğunu, başka bir eşi ve benzeri bulunmadığını söylüyor. Sever, “Üretilen bir masanın, bir vitrinin ya da başka bir ürünün ikincisi üretilmiyor çünkü aynı desenlere sahip başka bir ağaç yok” diyor. Ağaçla uğraşmanın kendisi için heyecan verici olduğunu söyleyen Mustafa Sever, kendilerinden mobilya alan kişilerin de ahşap konusunda oldukça bilinçli olduğunu belirtiyor.

“Eski evlerin sökümünün başında bizzat duruyorum. O evdeki anılara tanıklık ediyorum. Söküp, mobilyaya dönüştürdüğümüz kerestelerin bir zamanlar insanların yaşadığı dört duvarı çevrelediğini bilmek bize de müşterilerimize de heyecan veriyor. Ahşap mobilya kullanmak bir bilinç işi. Bu ağaçların kıymetini bilen insanlarla çalışmak mutluluk verici” diyen Sever, müşteri potansiyelinde birinci sırada İstanbul’un ikici sırada Ankara’nın üçüncü sırada ise Kocaeli’nin geldiğini sözlerine ekliyor.

 

 

FOTOĞRAF ZEMİNLERİ

Ahşap mobilyadan sonra fotoğrafçılık sektöründe menü, ürün ve yemek çekimleri için zemin ihtiyacı olduğunu fark eden Sever, bu işe de el atmış ve ‘Fotoğraf Zeminleri’ firmasını kurmuş. Eski evlerin kerestelerinden fotoğraf zeminleri, arka planlar ve dekorlar üretmeye başlayan, bu işte de Türkiye’de tek olduğunu söyleyen Sever, satışlarını internet üzerinden yapıyor. Mustafa Sever’in ürettiği fotoğraf zeminleri, hem restoran sahiplerinin hem de fotoğrafçıların işini kolaylaştırıyor.

Türkiye’de fotoğraf zeminlerini üreten ilk ve tek firma olan Fotoğraf Zeminleri, satışlarını Instagram ve internet üzerinden yapıyor. Dünyada fotoğraf zeminlerinin bir Rusya’da bir de Türkiye’de kendisi tarafından üretildiğinin altını çizen Sever, “Hem ahşap mobilyaları hem de fotoğraf zeminlerini Kastamonu’daki atölyemde üretiyorum. Atölyede 3 kişi çalışıyor, onlar üretiyor ben ise Kartepe’deki showroom’dan paketleme ve satış işlerini gerçekleştiriyorum” diyor.

Türkiye’nin her yerine hatta yurt dışına dahi ürün gönderdiğini belirten Sever, “Avrupa’ya ihracat yapmayı planlıyorum. Belçika ve Hollanda bizden ağaç alamayınca ürün istedi. Siparişleri hazırlıyoruz. Katar ve Duabi ile görüşmelerimiz sürüyor. Hedefim Kocaeli’den Avrupa’ya açılmak” diye konuşuyor. Sever, ahşap fotoğraf zeminlerinin yanı sıra zeytin ağaçlarından ürettiği ekmek tahtaları, antika çatal, bıçak, kaşıklar ile bez problar, mermer ekmek tahtaları ve ahşap aksesuarları da ihraç edecek.

 

 

İLETİŞİM

Instagram: @fotografzeminleri @antikaahsap

Web: fotografzeminleri.com, antikaahsap.com

Tel: 0532 406 13 91 
ETİKET :   mustafa sever fotoğraf zeminleri fotoğraf zemin ahşap antika ahşap eski ev kütük tahta üretim kastamonu kocaeli

Tümü