kocaeli , 17-06-2019

Erzurum, Kocaeli’ye geldi

Anadolu Kocaeli’de Projesi kapsamında Erzurum Tanıtım Günleri başladı

10:00:28 | 2019-04-12

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Kocaeli’de Projesi kapsamında yapılan tanıtım günleri Erzurum ile devam etti. Uluslararası Fuar Merkezi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri’ne Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Erzurum Valisi Okay Memiş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Ak Parti Milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, KEDFE Başkanı Tekin Dursun, Erzurum ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkanları, dernek ve STK başkanları ile vatandaşlar katıldı.

 

 

CAĞ KEBABI’NDA REKOR

Kocaeli Valiliği, Erzurum Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE)’nin tarafından düzenlenen bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Erzurum Tanıtım Günleri başladı. Erzurum’da hala oynanan ata sporlarından cirit oyunu program öncesi katılımcıların izlenimine sunuldu. Erzurum’a ait yöresel yemekler, içecekler, kıyafetler ve Erzurum’a özgü yaşam Kocaelililerin ayağına geldi. Programda ayrıca altı yüz elli kiloluk cağ kebabı pişirilerek dünya rekoru kırıldı. Pişirilen cağ kebabı vatandaşlara ikram edildi. Palandöken’den Kartepe’ye sloganıyla düzenlenen tanıtım günleri programında Erzurumlu Sanatçı İbrahim Erkal’ın unutulmaz şarkıları da dinlendi.

 

 

ERZURUMLULAR KOCAELİ’YE GÖÇ EDİYOR

Program Erzurum Kongresi’nin canlandırılmasıyla başladı. Sonrasında kürsüye gelen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Bu organizasyonu gerçekleştiren çok kıymetli dernek ve federasyon başkanlarıma teşekkür ederim. Erzurum bu ülkenin mertliği, fedakarlığı, cesaretiyle değerlerine bağlı olan bir il. Kocaeli, Erzurum’dan çok fazla göç alıyor. Değerlerimizi yaşatabilirsek ülkemizin geleceği o kadar sağlam olur. Doğuda yaşayan insanlarımız bugün Batı’ya göç ediyor. Bize düşen görev doğdukları yerleri yaşanabilecek bir konuma getirmek. Kadim şehrimiz Erzurum her geçen gün daha yaşanılır bir konuma geliyor” dedi.

 

 

HEP BİRLİKTE ANADOLU'YUZ

Başkan Sekmen’in ardından Erzurum yöresine ait halk oyunları folklor gösterisi sunuldu. Gösterinin ardından konuşan KEDFE Başkanı Tekin Dursun “Amacımız Kocaeli’de yaşayan Erzurumlu hemşehrilerimizi bir araya getirmek, Kocaeli ve Erzurum kültürlerini harmanlamak. Kültür şehri Erzurum ile sanayi şehri Kocaeli’yi bütünleştirmek adına bu programı organize ettik. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

FARKLILIKLARIMIZ BİRER ZENGİNLİK

Dursun’un ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “81 vilayetten hemşehrilerimiz burada yaşıyor. Buraya sağladıkları katkılarla şehrimize ayrı bir güzellik katıyorlar. Hep birlikte Anadoluyuz. Büyük nehrin içine akan küçük çaylar gibiyiz. Farklılıklarımız birer zenginlik. İstiyoruz ki Anadolu’yu Anadolu yapan değerleri sürekli yaşatalım” şeklinde konuştu.

 

 

MEMLEKET ÖZLEMİNİ GİDERMEYE GELDİK

Büyükakın’ın ardından konuşan Erzurum Valisi Okay Memiş, “Kocaeli’de yaşayan değerli Erzurumlu hemşehrilerimizin memleket özlemini gidermek için Kocaeli’de olmak istedik. Bugün burada 12 ilçemizin belediye başkanları ve kaymakamlarıyla bir aradayız. Erzurum, cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir ildir. Nene Hatunların, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, Kara Fatmaların yaşadığı bir il. Buraya gelenler cağ kebabımızı, kadayıf dolmamızı buraya gelenler tadacak. Organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

 

 

BURADA 88 BİN ERZURUMLU VAR

Erzurum Valisi Memiş’in ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinin başında eliyor. Türkiye ekonomisine katkı sunan illerin başındayız. Türkiye’nin her bölgesinden Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımız mevcut. Kocaeli nüfusuna kayıtlı olan insanların dışında en fazla Erzurumlu vatandaşlarımız burada yaşıyor. Bugün 88 bin 95 Erzurumlu Kocaeli nüfusuna kayıtlı. Bu organizasyon Erzurumlular için büyük bir önem arz ediyor. Doğal güzellikleri tarihiyle Erzurum’u burada yaşatan dernekler federasyonuna ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Uluslararası Fuar Merkezi’nde dün kapılarını açan Erzurum Tanıtım Günleri 14 Nisan Pazar akşamına kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

ETİKET :   Erzurum Tanıtım Günleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Erzurumlular Derneği Erzurum Teknik Üniversitesi Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu