kocaeli , 07-03-2021

Emek, değere dönüşüyor: KO-MEK SEPETİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kurduğu KOMEK Sepeti adlı alışveriş sitesiyle dijital pazara hızlı bir giriş yaptı. KomeksepetI.com’da KO-MEK kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserleri satışa sunuluyor

10:33:36 | 2021-02-05

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, özellikle pandemi süreciyle birlikte alışveriş alışkanlıklarımız da büyük ölçüde değişti. İnsanlar artık ihtiyaç duyduğu ürünlere, bulundukları yerden bir tıkla ulaşabiliyor; giyimden gıdaya, aksesuardan mobilyaya kadar her türlü ürünün siparişini online olarak verebiliyor. Üstelik, bazı e-ticaret siteleri, sadece tüketicinin ihtiyacını karşılamakla kalmıyor; el emeği göz nuru pek çok ürünün değer kazanmasına da aracılık ediyor.

Her alanda çağın gereklerine hızla ayak uyduran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de bu alanda büyük bir adım attı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın öncülük ettiği KO-MEK Sepeti projesini hayata geçirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nda eğitim alan kursiyerlerin maharetli ellerinden çıkan birbirinden güzel eserlerin satışa sunulduğu komeksepeti.com adlı alışveriş sitesi dijital pazara hızlı bir giriş yaptı.

KO-MEK Sepeti, ev hanımlarının el emeği ürünlerini satarak ev ekonomilerine katkı sunabilecekleri dijital bir pazar olma özelliği taşıyor. Bundan 16 yıl önce eğitim vermeye başlayan ve yıllar içinde yüz binlerce kişinin yararlandığı KO-MEK kurslarında ortaya çıkan birbirinden değerli ürünler, Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın öncülük ettiği proje sayesinde, artık komeksepeti.com adresinde hem Türkiye’nin her köşesine ulaşıyor hem de satışlardan elde edilen gelir, kursiyerlerin aile bütçesine katkıda bulunuyor.

 

GELENEKSEL SANATLAR YAŞAYACAK

Proje emeğin üretime dönüşmesine, dezavantajlı grupların üretime teşvik edilmesine, girişimciliğe ve istihdama katkı sağlanmasına, mevcut ürünlerin daha hızlı bir şekilde, daha fazla sayıda tüketiciye ulaşmasına olanak tanıyor. komeksepeti.com aynı zamanda Kocaeli’nin değerleri olan Kandıra bezi, Hereke halısı, Karamürsel sepeti gibi geleneksel sanatların yaşatılmasını ve tanıtılmasını da amaçlıyor.

Bir dijital istihdam hamlesi olarak hayata geçen KO-MEK Sepeti’nin en önemli avantajlarından biri de ürün sahiplerine vergi muafiyeti şansı tanıması. Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi kapsamında yıllık geliri 220 bin liraya kadar olan satışlar gelir vergisinden muaf olacak. Bu da aylık 19 bin TL’ye kadar ürün satışından vergi alınmaması imkanını sunacak. Alışveriş sitesinde, ilk etapta esnaf vergi muafiyet belgesi süreci tamamlanan kursiyerlerin ürünleriyle yayına başlandı. Şu an sadece KO-MEK kursiyerlerinin ürünlerini kapsayan sitenin, zaman içerisinde el becerisini değerlendirmek isteyen herkese açılması planlanıyor.

 

GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

komeksepeti.com şu anda mefruşattan örgüye, tel kırmadan filografiye, iğne oyasından ahşap oymacılığına kadar birbirinden farklı ürünlerin sergilendiği 6 ana kategoriden oluşuyor. Dekorasyon, ev-yaşam, giyim, oyuncak, takı ve aksesuar ile geleneksel sanatlar kategorilerinde komeksepeti.com vitrininde yer alan ürünler, üreticilerin adlarıyla listeleniyor. Dileyen kullanıcılar ürünlerinden memnun kaldıkları üreticilerin diğer ürünlerini de görüntüleyerek satın alabiliyor. Stokta olmayan ürünler için ise ön sipariş verilebiliyor.

 

12 AY TAKSİT İMKANI

Site, en güncel yazılım teknolojisiyle geliştirilen son derece güvenli bir platforma sahip. Hem masaüstü hem de mobil kullanımın yanı sıra komeksepeti.com’un android ve ios mobil uygulamaları da telefonlara indirilerek kullanılabiliyor. komeksepeti.com’dan alışveriş yapan ziyaretçilere ödeme noktasında da pek çok alternatif sunulmuş. Tüm bankalara ait bankamatik kartı, kredi kartı ve havale-EFT ödeme seçeneklerinin mevcut olduğu sitede 12 aya kadar taksit imkanı da sunuluyor.

 

 

İLK İL DIŞI SATIŞ

Site, şehir içi ve şehir dışı kargo seçenekleriyle ürünlerin teslimatını sorunsuz gerçekleştiriyor. kargo ücreti ödemek istemeyenler için de ürünü bizzat üreticiden teslim alma imkanı sağlıyor. Kocaeli’den alışveriş yapan vatandaşlar dilerlerse satın aldıkları ürünleri KO-MEK kurs merkezlerinden, ürünü satan üreticiden elden teslim alabiliyor. Bunun için alışveriş öncesi KO-MEK Sepeti whatsapp destek hattından bilgi verilmesi yeterli. www.komeksepeti.com, sadece Kocaeli’de değil, Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan vatandaşlar tarafından da takibe alındı. Kahramanmaraş’tan sipariş edilen bir çift patik ise, sitenin ilk il dışı satışa olarak kayıtlara geçti.

ETİKET :   komek komek sepeti el emeği göz nuru ev yapımı organik oyuncak tahir büyükakın kocaeli büyükşehir belediyesi kocaeli