kocaeli , 28-05-2020

Elon Musk

09:57:38 | 2018-06-02
     

Deli miyim?”

Biyografisini kaleme alan gazeteciye ilk sorusu bu oldu Elon’un. Manifestosunda Atatürk’ü ele alıp inanan, benimseyen bu adama deli demek, elbette gerçek deliliğin ta kendisi. Madem Atatürk aşığı bu adam, öyleyse bir Türk olarak kaleme almak da bizim hakkımız.

Alelade tanımıyla; Paypal kurucusu ve bunu Ebay’a satmış olan Güney Afrikalı… Spacex isimli; insanlığa hayırlı, Nasa’dan bağımsız çalışmak isteyen bir şirketi vardır, ayrıca TeslaMotors’da Jeff Skoll, Sergey Brinve, Larry Page’in ortağıdır. 

Girişimciliği farklı boyutlara taşımış, aynı zamanda Tony Stark’a gerçek hayattaki en benzeyen kişidir kendisi. Sen Paypal’la başla olaya, sonra yetmedi “Mars’a gideceğim” de. Yakın zamanda Wired’da çıkmış, oldukça ilginç bir röportajını kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim.

Bir gece Jimmy Fallon’un programına çıkıp; California ile Los Angeles arasında yapılmakta olan, dünyanın en yavaş ve en pahalı süper hızlı treninin yerine başka bir şey yapılması gerektiğini düşündüğünü söyleyen kişi. Ona göre bu alternatif ulaşım şekli, ‘bir jetten hızlı, hızlı trenden ekonomik, hava şartlarından etkilenmeyen, kaza yapma ihtimali olmayan ve istenildiği zaman kalkabilen’ şekilde olacakmış. 1-2 ay içerisinde de bununla ilgili bir şeyler duyurmayı düşünüyormuş muş muş… Demiştik o vakit 2012’lerde.

★ ★ ★

Ne orijinal bir adam yahu. Eğer yaptıklarını bilmesem amma da uçuyor derdim ama yaptıklarını duyduktan sonra diğer gezegenlere yerleşme işine yatırım yapmaya karar verdim ki bununla da kalmadı, bu şovda söylediği işi de ‘The Boring Company’ adı altında yaptı.

Böyle adamlar varken bazen bizim yaşam idame şartlarımız sıkıcı bile geliyor. Bu abimizin Türkiye’ye gelir gelmez ilk işi, Ata’mızı ziyaret etmek oldu ve ‘her şeye rağmen vazgeçmedi’ başlığı altında paylaşım yaptı.

Bunları da ele aldıktan sonra, hakkında konuşmak tadından yenmiyor çoğu zaman. Çok mübarek, zamanın ötesinde bir adam. Mark gibi ergenler için mesajlaşma aracı yapan hatta onu bile çalan insanların mültimilyarder olup, Time tarafından yılın insani seçildiği; Steve Jobs’un insanlığa ‘dahi’ diye yutturulmaya çalışıldığı; içinde yaşadığımız şu iki yüzlü çağda insanlık için bir şeyler yapan, parasını saçma sapan işlerle çarçur etmeyen ve Wired’daki röportajında okuduğumdan anladığım kadarıyla ciddi ciddi yakın zamanda kar amacı gütmeyen; sadece hayallerinin peşinden giden biri.

Basında, medyada kendisine bir Mark kadar yer verilmiyor. Şimdiye kadar Tesla Motors, Solarcity veya Spacex ile toplamda 10-20 tane  media coverage gördüysem; Facebook hakkında bin tane görmüşümdür. Adam adeta bir underdog ve gram, bunun egosu bile yok.

★ ★ ★

Ayrıca gerçek fizikçi ve gerçek mühendis. Spacex’te mühendislerinin bazılarına özel oda, ofis alanı vermiş olmasına rağmen, kendisi bildiğin açıklıkta uzun bir masada oturur. Paypal ve Zİp2’yi kurduğu dönemlerde ise çalışanlara oda ve yatak verip kendisi fasulye çuvalında uyurdu.

Neresinden bakarsanız bakın, neyi örnek alırsanız alın. İşveren, iş adamı, yatırımcı, bilim adamı, fizikçi, mühendis, yenilikçi… Hepsinde başarılı, adeta ‘insan değilim, başka bir varlık sayılırım’ edasıyla sadece insanlığa hizmet etmeye yemin etmiş, bir beyin bulandırıcı kendisi.

Benimse kendisi ile ilgili son söylemek istediklerim, daha doğrusu araştırmalarım sayesinde edindiklerim ve anladıklarım şöyle: Bir kere çocukluğunda sosyal sermayenin saçma yapısından çok çekmiş dehalardan biri daha. Muhtemelen de devlet, piyasa, birey karmaşasını primatlar düzeyinde görüyor.

Zaman, enerji ve sermayeyi kazanmak için gereken emeği sarf etmiş. Kendi küçük deneyimlerimden yola çıkarak ifade etmem gerekirse “‘Dark side’a geçsem silip süpürürüm ama anlamı kalmaz, nolur bana bunu yaptırmayın” diyor gibi. Sırf bu kafada olduğu için daha da saçma konuşma ve tartışmalara maruz bırakılacak, tam da bu yüzden jedi tarafında kalacak biri izlenimi yaratıyor bence.

Diyalektiğin neresinde olduğunu ve ne olduğunu bilmeye çalışan biri. Kendi ülkesi dahil, Türkiye’de de gömenlerin sözlerine bakarsak, güncel seçim hakkında söyledikleri ve yorumları ile ne kadar kaybolmuş olduklarını görebiliriz. Atatürk’ün izinden giden hiç kimse deli olamaz, sadece ‘ilerici’ olabilir.  Söyleyeceklerim bu kadar. İnsanlığın geleceği için sevin bu adamı.
ETİKET :   hatice kocaman

Tümü