kocaeli , 31-05-2020

Elif Ergüney: Mutlu anıları olsun

Elif Ergüney, ilimizde geniş bir kesim tarafından tanınan başarılı bir iş kadını, aynı zamanda sevgi dolu bir anne. İzmit’te faaliyet gösteren Bahane Plus Düğünevi’nin işletmeciliğini yapan, Başiskele sahilinde 2018 yazında açmayı planladığı yeni işletmesinin çalışmalarını sürdüren, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümü 3.sınıf öğrencisi olan Elif Hanım, 9,5 yaşındaki Ali Aras ve 2,5 yaşındaki Nuh Toprak’ın annesi. Kendisini ‘sevgi dolu bir anne’ olarak tanımlayan Elif Ergüney ile oğullarını yetiştirirken dikkat ettiği noktaları konuştuk.

14:48:21 | 2017-12-07

1. Elif Hanım, kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?


Kesinlikle sevgi dolu bir anne. Çocuk yetiştirirken yapmamız gereken en önemli şeyin onlara sevgimizi sonuna kadar hissettirmek olduğunu düşünüyorum, çünkü bunun telafisi yok. Çocukluk anıları yaşam boyunca film şeridi gibi karşınıza çıkıyor. Benim istediğim o filmde hep mutlu ve huzurlu anıların olması.

 

2. Çocuklarınızla en çok ne yapmak size keyif veriyor?


Ali Aras ve Nuh Toprak’ın arasında 7 yaş var. O nedenle ikisini de mutlu edecek etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Doğa yürüyüşleri, bahçede etkinlikler ve tabii ki oyun parkları ikisinin de zevk aldığı şeyler. Yuvacık’ta yaşadığımız için şanslıyız, bunların hepsini istediğimiz an yapabiliyoruz. Çok şükür ki çocuklarımın ikisinde de telefon, Ipad düşkünlüğü yok, bu yönden çok mutluyum. Sosyal ve hayalperest çocuklar.

 

3. Çocuklarınızı yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz konular nelerdir?


Mutlu ve özgüvenli çocuklar olması için çok fazla kafa yoruyorum. Onlara değerler eğitimini özümsetmeyi çok önemsiyorum. Dünyanın iyi kalpli, insanları seven, saygı duyan, ahlaklı ve iyi eğitim almış gençlere ihtiyacı var. Bu nedenle annelere çok iş düşüyor. Ben de bu bilinçle hareket etmeye çalışıyorum. Tüm bu nitelikler okuldan önce ailede kazanılıyor.

 

4. Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? geliştirmek için neler yapıyorsunuz?


Ali Aras piyano ve bateri çalıyor. Müzik konusunda oldukça yetenekli. Özel bir kurumda eğitim alıyor. Nuh Toprak henüz çok küçük. İleride sanat ya da spor hangisine ilgi duyarsa aynı olanakları ona da sağlayacağız tabii ki.

 

5. Çocuklarınızın gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar 
ya da kitaplar var mı?


Açıkçası takip ettiğim özel bir yayınevi yok. Bebeklik aşamalarından itibaren yaşlarına uygun kitaplar seçip alıyoruz. Evde ikisinin de çok fazla kitabı var. Ali Aras’a yaşına uygun dünya klasiklerinden okutmaya çalışıyorum, tabii yerli yabancı her ikisini de. Her yılın sonunda okuduğu kitapların bir kısmını da bağış yapıyoruz.
ETİKET :  

Tümü