kocaeli , 25-06-2019

EGEBİL Okulları CEO’su Faruk Tatar; Kocaeli’de fark yaratmaya geldik

Bilfen Şirketler Topluluğu ve Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı’nın iştirakinde kurulan EGEBİL Okulları’nın CEO’su Faruk Tatar, Başiskele’de kurulan kampüslerini anlattı

15:25:29 | 2018-03-19

HABER: EYLEM SELVİ ARI
FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Başiskele’de 16 bin metrekare üzerine kurulan ve 1600 öğrenci kapasitesi bulunan EGEBİL Okulları, 2017-2018 eğitim ve öğretim dönemine hızlı bir giriş yaptı.

Vakıf ve şirket okulculuğunun tek örneği olan EGEBİL Okulları Kocaeli Kampüsü’nde anaokulu, ilkokul ve ortaokul bölümleri eğitim-öğretim veriyor. 2018-2019 döneminde lise bölümü de faaliyete geçecek.

Yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonu, çok amaçlı spor salonu, 250 kişilik konferans salonu; bilişim teknolojileri sınıfı, görsel sanatlar sınıfı, müzik sınıfı, satranç sınıfı, fen bilimleri laboratuvarı, akıl oyunları sınıfı, buz pateni sahası ve kütüphanesi ile tam donanımlı bir eğitim yuvası olan EGEBİL Okulları, çocuğunun eğitimini önemseyen velilerin şimdiden ilgisini çekti.

EGEBİL Okulları CEO’su Faruk Tatar ile EGEBİL Okulları’nın eğitim sistemini, amacını ve neden Kocaeli’yi tercih ettiklerini konuştuk.

Kocaeli’de eğitimde fark yaratacaklarını söyleyen Tatar, “Kocaeli; gelişen, büyüyen, eğitim-öğretime gerçekten dokunan, özel okulculuğun hızla büyüdüğü bir alan. Kaliteli eğitimin en doğru şeklini burada yansıtmak istiyoruz” dedi.

Başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde son yıllarda özel okullarda büyük bir artış görüldüğünü belirten Egebil Okulları CEO’su Faruk Tatar şunları paylaştı: “Bunun en temel sebebi, dünyada ve Türkiye’deki her 20-25 yılda gerçekleşen veri kuşağı değişimidir. Veri kuşağı değiştiği sürece öğrenci kuşağı değişir, öğretmen kuşağı değişir ve eğitim kurumlarındaki ihtiyaç ve beklenti değişir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri açılan çok ciddi ve kaliteli bazı kurumlarımız vardı ancak bugün yoklar çünkü değişimi göremediler ve yönetemediler. Eskiden ‘bir anne ile babanın çocuğuna bıraktığı miras nedir?’ sorusuna cevap aradığımızda bu miras ekonomik değerlerle ölçülüyordu.

Bugünün dünyasında, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde ‘bir anne babanın çocuğuna bırakabileceği en büyük miras nedir?’ sorusunun cevabı çok net bir şekilde; eğitim yatırımıdır. Dolayısıyla sadece Türkiye’de değil, birçok dünya ülkesinde de özel öğretimin pazar payı gün geçtikçe büyümeye başladı. Artık Türkiye’de özel okul sadece elitist bir zümrenin çocuklarını gönderdikleri eğitim kurumları olmaktan çıktı. Coğrafi anlamda ateş çemberi içerisinde olan ülkemizi ilerleyen zamanlarda başarılı bir şekilde temsil edecekler ve dolayısıyla onları geleceğin dünyasına çok donanımlı bir şekilde hazırlamak zorundayız ancak dünyanın gittiği noktada, o küreselleşmeyle beraber haliyle beklenti daha fazla artmaya başlıyor ve özel okul pazar payı da büyümeye başlıyor.

Şimdi kısacası veli, küresel bir oyuncu yetiştirebilmek adına özel okullara başvuruyor; ancak o da küresel oyuncuyu yetiştirirken, değerlerimize sahip bir küresel oyuncu yetiştirilmesi gerektiğini ve bunun yolunun da kaliteli eğitimden geçtiğini çok net bir şekilde biliyor. Dolayısıyla bu bir arz ve talep dengesi. Tüm ülkedeki bu pazar payı yüzde 5 ama yüzde 15’lere doğru artmaya devam edecektir.”

 

EGEBİL Okulları’nın CEO’su Faruk Tatar

 

3 BÜYÜK HEDEFİMİZ VAR

EEGEBİL Okulları’nın 3 temel hedefi olduğunu söyleyen Tatar, “Birinci temel hedefimiz; öğrenci sayısında zirvede olmak. Bu da aynı zamanda aşağı yukarı 10 bin öğretmen istihdam edeceğimiz anlamına geliyor. İkinci hedefimiz bilimsel anlamda doğru, altyapısını kurgulamış, gelecekte dünyayla rekabet edebilecek bireyler yetiştirmek. Bir üniversitenin desteğini almadan, bilimsel altyapı çalışmasını almadan bunu nasıl bu çocuklara uygulayacağız? Buradan söz veriyorum ki; Egebil Okulları hiçbir zaman size gökteki yıldızları vadetmeyecek. Gerçekleştireceğimiz projelerimizle karşınıza çıkacağız. Bir diğer hedefimiz; biliyorsunuz ki bizim dünya arenasında sektörel anlamda markamız yok denecek kadar az. Eğitim sektörüne baktığımızda evet, dünya arenasında üniversiteler arasında markalarımız var. Ancak ortaöğretime ve ilköğretime indiğimiz anda hiçbir markamız yok. Biz ‘international school’ üzerinden ilerlemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim süreçlerinden bahseden Tatar, “Anaokullarımız çok farklı ve ihtiyaç odaklı eğitim tasarımına sahip. Ayrıca biz de ilkokulda kodlama eğitimine geçeceğiz ama pazarlama argümanı olarak değil. Biz de akademik çalışmalarımızı ilkokuldan başlatacağız ancak sadece belli öğrencileri sınava hazırlayıp, belli öğrenciler üzerinden rant elde ederek değil. Bizim okulumuzun bir mottosu var; her velimiz okulun tek velisidir, her öğrencimiz okulun tek öğrencisidir, her öğretmenimiz okulun tek öğretmenidir. Fabrikasyon eğitim modelinden çıkıyoruz. Kocaeli Kampüsümüzde yaptığımız fiziksel koşullarımızla, Manisa Kampüsü’nde yapacağımız fiziksel koşullarımız birbirinden farklı olacak çünkü o illerin coğrafi konumları birbirinden farklı, örf-adet, gelenek ve görenekleri birbirinden farklı ancak öğretim modelimiz ve akademik çalışmalarımız Türkiye’nin 4 bir köşesinde birebir aynı” dedi.

 

KOCAELİ’NİN İHTİYACI OLAN EĞİTİM

Egebil Okulları Kocaeli Kampüsü için hedeflerini dile getiren Tatar, “16 bin metrekare üzerine kurulan ve 1600 öğrenci kapasitesine sahip son teknoloji laboratuvarlarla 21. yüzyıla göre tasarlanmış okulculuk modeli ile kampüsümüzde ilköğretimin yanı sıra lise seviyesinde de eğitim vereceğiz. Kocaeli’nin ihtiyacı olan ve beklenen eğitim anlayışına 2018–2019 öğretim döneminde hizmete başlayarak fark yaratacağız” diyerek sözlerini tamamladı. Başiskele’de muhteşem konumu ve 21. yüzyıla göre tasarlanmış okul yapısıyla göze çarpan EGEBİL Okulları Kocaeli Kampüsü, eğitimde farkı görmek isteyenleri bekliyor.

 

ETİKET :   Egebil Okulları kocaeli eğitim okul öğrenci faruk tatar