kocaeli , 31-05-2020

Dr. Aysel Çetinkaya’dan çevrimiçi gazetecilik semineri

Akademisyen Dr. Aysel Çetinkaya, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi

16:15:43 | 2019-04-29

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya, Doç. Dr. Ceyda Büyükbaykal’ın Gazetecilik Türleri dersine konuk oldu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleşen seminerde Çetinkaya ‘Gazetecilik Pratiğinin Dönüşümü ve Multimedya Gazeteciliği’ isimli bir sunum yaptı.

 

YAZILI BASINDAN HABER OKUMUYORUZ

Akademisyen Dr. Aysel Çetinkaya sunumuna Reuters’ın 2017 yılında yaptığı bir araştırmadan veriler paylaşarak başladı. Çetinkaya “Son yıllarda yazılı basın, online mecraların çok gerisine düşmüştür. 2017 yılında haber kaynağı algısındaki değişim yüzde 89’la online mecralara kayarken bu oran yazılı basın için yüzde 47’lere gerilemiştir. Ana haber takibi ise 2017 yılında yüzde 47 ile televizyon tercih edilirken yazılı basında bu oran yüzde 6 civarındadır” dedi.

 

BİR GÖRSEL 60 BİN KELİMEYE EŞ DEĞER

Dijital dönüşümle birlikte haber görsel öğelerin ön plana çıktığını belirten Dr. Aysel Çetinkaya, “İnsanların yüzde 40’ı görsel enformasyona yazılıdan çok daha iyi tepki veriyor. Görseller metinlerden 60 bin kat daha etkili. Yani 60 bin kelime bir görsel öğeye eş değer. Buna bağlı olarak renkli görseller okur sayısını da yüzde 80 arttırmakta” ifadelerini kullandı.

 

EN ÇOK WHATSAPP KULLANAN 6. ÜLKEYİZ

Yeni dönemin iletişim mecrasının Whatsapp olduğunu belirten Çetinkaya “Bu uygulamayı kullanan ülkeler sıralamasında 6. sıradayız. Türkiye nüfüsunun yarısı aktif Whatsapp kullanıcısı. Yani her gün 40.5 milyon Türk uygulamayı kullanıyor. Her gün ortalama 23 kez online oluyor ve 35 dakikamızı Whatsapp’a harcıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber portallarında geçirilen sürenin hızla düştüğünü belirten Dr. Aysel Çetinkaya, “Bir ziyaretçi herhangi bir haber portalına girdiğinde ortalama 4-4.5 dakikadan fazla zaman geçirmiyor. Bu durum haber portalları için çok ciddi bir sorun oluştururken aynı zamanda gelir kaybına da neden oluyor” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya’nın ‘Gazetecilik Pratiğinin Dönüşümü ve Multimedya Gazeteciliği’ isimli semineri, katılımcılarla birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.
ETİKET :   aysel çetinkaya çevirim içi gazetecilik kocaeli üniversitesi istanbul üniversitesi iletişim gazetecilik gazeteci

Tümü