Desteğinizi eksik etmeyin!

PAYLAŞ

Kanserle Mücadele Derneği adını duyduğumuzda bile ürktüğümüz kanser hastalığıyla ilgili halkı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyor, kanserli hastalara ve yakınlarına yardım elini uzatıyor, daha çok kişiye ulaşabilmek için de destek bekliyor

 

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

 

Kanser.  Adını duyduğumuzda tahtaya vurduğumuz hastalık. Düşmanımızdan bile uzak durmasını temenni ettiğimiz, ürktüğümüz, korktuğumuz, köşe bucak kaçtığımız hastalık. ‘Korktuğumuz’ derken, kanserden korkmanın bile kansere sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Evet, kanserden korkuyoruz ama buna rağmen gerekli taramaları yaptırmıyoruz! Çünkü toplum olarak ‘erken teşhis hayat kurtarır’ bilincine sahip değiliz.

İşte Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği bunun için çalışıyor. Halkımızı doğru bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve kanserle mücadelede toplumsal desteği sağlamak için çaba sarf ediyor.

Emekli eğitimci Asiye Aslan başkanlığındaki dernekte Prof. Dr. Tijen Utkan, Doç. Dr. Binnaz Sarper, Dr. Neriman Elibol, eczacı Nergis Can Karabayır, emekli banka müdürü Uğur Mermerkaya ve emekli hemşire Gül Yirmibeşoğlu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Bu değerli isimler, işlerinden fırsat buldukça dernek çalışmalarına katkı sunuyor. Halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için konferanslar, seminerler, toplantılar düzenliyor. Bunun yanı sıra ihtiyaç sahibi kanser hastalarının tedavisine yardımcı oluyor, burs veriyor, kanser hastaları ve yakınlarının barınma sorununu çözüyor.

Tek üzüntüleri, destekçi bulamamak.

İstiyorlar ki toplantılarına daha çok vatandaş katılsın, daha çok insan derneğe destek olsun… Olsun ki; tedavisi masraflı olan bu hastalığı yenmeye çalışanlara onlar da yardım elini uzatabilsin.

Bu nedenle kentimizin sanayicilerinden, iş adamlarından ve duyarlı tüm vatandaşlarından destek bekliyorlar.

Siz de desteğinizi esirgemeyin!

Asiye Hanım, Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği ne zaman kuruldu ve faaliyetleri nelerdir?

Derneği 2010 yılında kurduk. İzmit Seka Devlet Hastanesi yolunda belediyenin bize verdiği bir yerimiz var. Orada faaliyetlerimizi organize ediyoruz. Bize ulaşmak isteyenler ya derneğimize geliyor ya da 0539 696 02 99 numaralı dernek telefonumuzu arıyor.

Faaliyetlerimize gelince… Aslında çok şey yapmak istiyoruz ancak imkanlarımız kısıtlı. Bizim birinci amacımız; insanları sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmek ve kanserden korunmanın yöntemleri hakkında bilinçlendirmek. Halkımız kanser nedir, nasıl korunulur ya da onunla nasıl mücadele edilir, bilsin istiyoruz. Belediyelerimizin de katkılarıyla insanları bir araya getiriyoruz ve aydınlatıcı konferanslar veriyoruz. Kanser hastalarına ya da yakınlarına bireysel destekler sunuyoruz. Aldığımız bağışlarla burs vermeye çalışıyoruz.

Bir hasta size ulaştığında tedavisine yardımcı olmak adına nasıl bir yol izliyorsunuz?

İlk olarak hastanın gerçekten ihtiyacı var mı yok mu ona bakıyoruz. Yönetim olarak toplanıp, maddi destek mi gerekiyor yoksa barınma konusunda mı desteğe ihtiyacı var, bunu belirleyip, ona göre hareket ediyoruz. Mesela şehir dışından tedaviye gelen hastalar var, onları burada barınabilecekleri yerlere yönlendiriyoruz. Konaklama yerlerini belirleyip tedaviye daha rahat ve konforlu bir şekilde devam etmelerine destek oluyoruz. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, kanser tedavisi konusunda Marmara Bölgesi’nde referans merkezlerden biri. Bu yüzden çevre illerden çok fazla talep var. Şehir dışından gelen hastaların ve hasta yakınlarının konaklaması, barınması, sağlık hizmeti dışında sosyal ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da elimizden geldiğince destek sunuyoruz.

YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN!

Son yıllarda kansere yakalananların sayısı iyice arttı. Kanserden korunmanın bir yolu var mı?

Kanserden korunmak için yüzde yüz bir reçete yok ama mesela sigara; akciğer kanseri, mesane kanseri, gırtlak kanseri, meme kanseri, rahim kanseri gibi kanser vakalarında birinci etken. Çünkü kansere karşı hücrelerin koruyuculuğunu bozuyor. Sigara içmeyerek kendimizi koruyabiliriz. ‘İnce içiyorum, hafif içiyorum’ diye bir şey yok. ‘Ben sigara içmiyorum, nargile içiyorum, nargile daha az zararlı’ diye bir şey kesinlikle yok. Nargile, sigaradan daha tehlikeli. İkincisi; güneşten korunmak çok önemli. Cilt kanserlerinin büyük çoğunluğu güneş kökenlidir. Güneşe çıkmadan önce yaz-kış koruyucu kremlerin kullanılması, güneşin aktif olduğu saatlerde yani 11.00 ile 15.00 arası güneşe çıkılmaması ve tabii ki solaryumdan uzak durulması cilt kanserlerinden korunmanın bir yoludur.

Kanserden korunmanın en güzel yolu sağlıklı beslenmektir. Türk mutfağı, sağlıklı beslenme konusunda çok doğru bir tercih olur. Ağırlıklı olarak sebze ve zeytinyağlılarla beslenmek kanserden korunmak için doğru bir yoldur. Fast-food’tan, hazır yiyeceklerden, dondurulmuş ürünlerden, sucuktan, sosisten, salamdan, hazır çorbalardan, içinde koruyucu madde bulunan her türlü gıdadan uzak durmak gerekir. Mümkün olabildiğince sağlıklı gıdaları tüketin. Kısacası, sigarayı bırakın, yeterli ve dengeli beslenin, yapabildiğiniz kadar spor yapın, yürüyün, ailenizde kanser vakaları varsa kontrollerinizi düzenli yaptırın. Bunlar, kanserle mücadelede önemli rol oynar.

Öte yandan devletimiz Kanser Erken Teşhis ve Tanı Merkezleri (KETEM) açtı. Dernek olarak, halkımızın bu merkezlerden haberdar olmasını sağlıyoruz. Devletimiz ücretsiz kanser taraması yapıyor ancak kimse gitmiyor. Kanserde erken tanı gerçekten çok önemli. Meme kanseri, kolon kanseri, rahim ağzı kanseri ve prostat kanserinde erken tanıda tam iyileşme sağlayabiliyorsunuz.

Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan

HURAFELERE İNANMAYIN!

Kanser hastalığıyla mücadelede moral de çok önemli değil mi?

Kesinlikle. Moral, vücudun direncini arttıran bir şey. ‘Kanser tedavisi neden kişilerde farklı seyrediyor?’ sorusunun cevabı da moral. Kişinin morali ne kadar yüksekse, hayata ne kadar sıkı sarılıyorsa, inanın bağışıklık sisteminin o hastalıkla mücadelesi daha kolay oluyor ve hastalıkla daha kolay başa çıkıyor.

Alternatif tedaviler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle şu bilinmeli; alternatif tedavilerin geçerliliği, yararlılığı kanıtlanmamıştır. Doktorların uyguladığı tedaviler en az 20 yıllık sonuçları gözlemlenmiş ve kaydedilmiş tedavilerdir. Alternatif tıp denilen tedavi yöntemlerinin yan etkileri bile olabilir. Bazı hastalar, toplumdaki yaygın inanışa göre ameliyat olursa iyileşemeyeceğini düşünüyor. İşte biz bu hurafeleri yok etmeye çalışıyoruz. Biz, izlenecek yol ve tedavi konusunda insanları bilinçlendiriyoruz. Ayda bir halk toplantıları düzenliyoruz, konunun uzmanı hocalarımız gelip konuşma yapıyor ve kanserle mücadele konusunu hep sıcak tutuyoruz. Halkı eğitmeye çalışıyoruz. Uzman kişi tarafından önerilen, uygulanan her tedavi kişinin iyileşmesi için önemli.

Anlattıklarınıza bakarsak kanserden ‘amansız hastalık’ olarak bahsetmemek gerekiyor.

Tabii ki. Yeni tedavi yöntemleri, yeni ameliyat şekilleri, yeni ilaçlar çıkıyor. Bu nedenle ‘Neşter değerse yayılır, hiç ellememek lazım’ ya da ‘İlaçlarla kanser tedavisi çok ağır, otlarla-bitkilerle doğal tedavi uygulanmalı’ gibi bilimsellikten uzak düşüncelere kulak asmamalıyız. Hasta ve yakınları açısından bakacak olursak, kanser tanısı almak zor. Herkesin kafasında ölümü çağrıştıran bir hastalık olduğu için kriz oluşturuyor. Yoğun çaresizlik, ne yapacağını ve nasıl baş edeceğini bilememe, tedavi olsun mu olmasın mı gibi durumlarla karşılaşılıyor. Hasta ve hasta yakınları; bundan sonraki hayatlarını nasıl yönetecek, nasıl yönlendirecek, bunu düşünüyorlar. Yaşamla ilgili planlarını, programlarını her şeyi gözden geçirmek zorunda hissediyorlar. Bu herkesin çok kolaylıkla baş edebileceği bir süreç değil. O nedenle insanların desteğe ihtiyaçları var. Bu destek bazen profesyonel bir destek olabilir; psikologdan, psikiyatristten bazen aileden bir destek olabilir ya da maddi-manevi destekler olabilir. Çünkü tek başına üstesinden gelinebilecek bir tedavi süreci olmuyor.

 

BU BİR GÖNÜL İŞİ

Bir de kanser hastalarının iyileştikten sonra iş bulmak gibi bir sıkıntıları oluyor. Dernek olarak bu konuda neler yapıyorsunuz?

Maalesef, hastaların en büyük sıkıntısı bu. Bu konuda da bilinçlendirme yapıyoruz. Ancak gördüğümüz entelektüellik seviyesi yükseldikçe bu hastalığı saklamakla da ilgili bir kaygının arttığı. Zor bir hastalık ve hastalar bu hastalığı saklayarak baş etmeye çalışıyor. Teşhis konulduğu andan itibaren hastalar ikiye ayrılıyor. Hastalıkla mücadele etmeye karar verenler ve ‘ben artık öldüm, hayatım bitti’ diyenler. Bilimsel olarak da gösterilmiş ki hasta hayatına ne kadar normal devam ediyorsa, o kadar hastalığının üstesinden geliyor. Dernek olarak en çok önemsediğimiz konu erken tanı. Bu konuda elimizden geldiğince bilgilendirme yapıyor, KETEM’lere yönlendiriyoruz. Liselere gidip öğrencilere anlatıyoruz. Çocukları bile bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

 

DESTEK GÖREMİYORUZ

Derneğinize nasıl üye olunuyor? Derneğe üye olmak için hasta ya da hasta yakını mı olmak gerekiyor.

Derneğimizin yaklaşık 140 üyesi var ve kapımız herkese açık. Giriş aidatı olarak 60 lira, üyelik formu ve iki adet fotoğraf yeterli oluyor. Ayda 5 TL üyelik aidatımız var. Bu bir gönül işi. Samimi bir itirafta bulunmak gerekirse, maalesef kendisi ya da çok yakınlarında kanser hastası olanlar derneğimize eğiliyor. Eğer ailesinde kanser yoksa, toplantılarımıza bile gelmiyor, destek olmuyorlar. Maddi yardım yapabilmek için de derneğin kasasında bir şeyler birikmeli ki hastalar bize geldiklerinde onlara elimizden geldiğince destek olalım. Ancak derneğe gelir için yaptığımız organizasyonlarda da destek göremiyoruz. An oluyor hastanın yol parası olmuyor ‘Kandıra’dan geleceğim, yol param yok’ diyor. Bu tip durumlarla sıkça karşılaşıyoruz ve bu insanlara yardım etmek için gelire ihtiyacımız var.

Bir de şunu net olarak söylemeliyim; biz öyle kapı kapı dolaşıp elden bağış toplamıyoruz. Bazen bizim adımızı kullanıp yardım toplayanlar oluyor, bunlara kimse inanmasın. Yardımlar derneğe yapılırsa daha çok insana destek olabiliriz. Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu illerden biriyiz ama derneğe gelir elde etmek için bir organizasyon yaptığımızda bu kentin iş adamları, sanayicileri gelmiyor. Hem de onlara davetiyelerini bizzat ulaştırmamıza rağmen… Biz bir sağlık derneğiyiz, bu nedenle sanayicilerden ve iş adamlarından duyarlılık bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın