kocaeli , 27-05-2019

Dağıstan Kılıçaslan: EN BÜYÜK ALDANIŞ AŞK

O, belki de bu kentin gelmiş geçmiş en sanatkar ruhlu bürokratıydı. İlimizde vali yardımcısı olarak görev yaptığı 5 yıl boyunca, kendisini kah şiirler okurken gördük kah bir Türk sanat müziği eserini seslendirirken

16:58:30 | 2017-10-14

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR  FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin


 

İşinde, mesleğinin hakkını verecek kadar disiplinli ve otoriter olsa da biz Kocaeli eski Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçaslan’ı hep yazdığı aşk dolu şiirler ve gülen yüzüyle hatırladık.

Kocaeli’nin ardından Tekirdağ’da 1,5 yıl görev yapan ve daha sonra emekli olarak İstanbul’a yerleşen eski vali yardımcımız, ilimizle olan bağını hiçbir zaman koparmadı. Hala sık sık İzmit’e gelen, eski dostlarını ziyaret eden ve çok sevdiği Kartepe’de vakit geçiren Dağıstan Bey, artık şiir çalışmalarına da daha fazla zaman ayırıyor. Yayınlanmış 7 şiir kitabı ve bestelenmiş çok sayıda güftesi bulunan Dağıstan Kılıçaslan ile şiirlerini ve bu şiirlerin ilham kaynağı, eşi Emel Hanım’a duyduğu ölümsüz aşkı konuştuk.

Dağıstan Bey, ilimizde ne süreyle görev yapmıştınız?

Kocaeli’ye 2008 yılında geldim ve 5 yıl boyunca vali yardımcısı olarak görev yaptım.

Buradaki görev süreniz dolduğunda sizi Tekirdağ’a yolcu etmiştik…

Evet, 1,5 sene de Tekirdağ’da görev yaptıktan sonra 2,5 yıl önce emekli oldum; şu anda İstanbul’da yaşıyorum ama İzmit’le de bağım kopmadı. Kızım burada yaşadığı için sık sık Kocaeli’ye geliyorum.

Dağıstan Bey, ilimizde vali yardımcılığı yaptığınız dönemde, kentte ‘Şiirlerin Efendisi’ olarak da anılıyordunuz, hala şiir yazıyor musunuz?

Sadece emekli olmakla kalmadım, 20 ay önce dede de oldum. Şimdi hem torunumla vakit geçiriyorum hem de bol bol şiir yazıyorum. Hatta, bir süre önce 7’nci şiir kitabım yayınlandı. Ancak şimdi yazdığım şiirlerin alanını daralttım. Artık sadece şarkı sözü yazıyorum. 

AŞKLA KALALIM

Bestelenmiş güfteleriniz olduğunu biliyoruz…

Evet, bazıları besteleniyor, TRT repertuarına girenler de var. Rahmetli Avni Anıl ‘Eylüle Az kaldı’ adlı şiirimi bestelemişti. Ayrıca, usta sanatçı Amir Ateş ve bestekar Suphi İdrisoğlu da pek çok güftemi besteledi.

Dağıstan Bey, şarkı sözlerinizi yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Sanatkar kişi bütün güzelliklerden, hatta bütün çirkinliklerden etkilenir. Ben de her şeyden ilham alırım ama özellikle doğadan çok etkilenirim. En son şiirimi Saray Bosna’da yazdım. Bu kentin şahane doğasına duyduğum hayranlığı sevgilime yani eşim Emel Hanım’a duyduğum aşkla birleştirdim ve ‘Aşkla kalalım’ isimli şiirimi yazdım.

Dinleyebilir miyiz o son şiiri acaba?

Son güneşte ısınalım
Son nehirde yıkanalım
Son yeşile biz bakalım
Sevgilim sonsuz olalım

***

Işıkla dolsun içimiz
Hep karışsın nefesimiz
Sevgiyle yükselsin sesimiz
Sevgilim sonsuz olalım

***

Geçen zaman güzel olsun
Hayat bize bayram olsun
Sevdamız her daim olsun
Sevgilim sonsuz olalım
Aşk olalım, aşkla kalalım

Dağıstan Kılıçaslan’ın ilham kaynağı, 32 yıllık eşi Emel Hanım.

 

Eşinize olan büyük aşkınızı daha önceki söyleşilerimizden biliyoruz… Nasıl tanışmıştınız?

Emel Hanım ile Yumurtalık’ta kaymakamlık yaptığım dönemde tanıştık. Kendisi Yumurtalıklı’dır ve ilçenin dışarıda okuyan ilk kız öğrencisidir. Okulu bittikten sonra Amasya’da öğretmenlik yapmaya başlamış ve bir gün Yumurtalık’taki ailesini ziyarete gelmiş. Ancak o günlerde ilçede öyle bir kar yağdı ki kar bütün yolları kapandı. Emel Hanım görev yerine dönemeyince, izin kağıdı almak için makamıma geldi. Bu sayede tanıştık ve arkadaş olduk. Sonra da evlenip yuva kurduk. 31 yıllık evliyiz, 3 kızımız var; şimdi bir de torunumuz oldu.

Şiirlerinizin neredeyse tamamı onun için yazılmış. Bu aşk nasıl bu kadar canlı kalabiliyor?

Evlilik, sevgi ve saygıyla beraber yürüyorsa, aşk her zaman taze kalır. Sevgi ve saygı aşkı öldürmüyor, güldürüyor. Emel Hanım da şiirlerimi çok beğeniyor. Sanata her zaman saygı duyar; beni de bu konuda hep desteklemiştir.

Peki, şiire olan aşkınız nereden geliyor?

Şiir sevgisi çocukluğumdan geliyor. Aslında bana şiiri sevdiren, Necmettin Halil Onan’ın ‘Dur Yolcu’ adlı şiiridir. Çanakkale Zaferi’ne ithafen yazılan bu şiir, bana şiiri sevdirmiştir.

Sizin de böyle vatan sevgisi üzerine yazılmış şiirleriniz var mı?

Hayır, ben genellikle aşk üzerine yazdım şiirlerimi.

Aşkın sihirli eli değdi parmaklarıyla, yanıp söndü bir yıldız, ürkek.
Zamanın içinde savrulan mekan,
Işıklara dönen bir kelebek
Sonsuza giden ölüm mü aşk?
Acısı yüreklerde hep sürecek
En güzel aldanışı ömrün, yasak bir öpücük
Dalında bin çiçek

Bu da çok güzelmiş…

Ömür bir aldanış belki… Ama o aldanış içindeki en güzel şey aşk.

KOROLARA KATILDIM

Hatırladığım kadarıyla siz hislerinizi sadece şiirle değil, müzikle de ifade ediyordunuz…

Evet, Kocaeli’deki görev sürem boyunca 3 ayrı Türk Sanat Müziği korosunda yer aldım. Biri İl Kültür Müdürlüğü’nün korosu, diğeri İnci Yaman’ın korosu ve Erdinç Çelikkol’un çalıştırdığı Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği Korosu… Mesafe uzak olmasa devam etmek isterdim çünkü İstanbul’da henüz yer almak istediğim bir koro bulamadım.

Sanatkar olabilmek için hassas bir ruha sahip olmak lazım. Bürokrasinin üst kademelerinde görev yapmış biri olarak, bu yapınız çalışma hayatınızı etkiledi mi?

Hayır, etkilemedi. Hatta görev yaptığım süre boyunca, her yerde ‘soğuk yüzlü’ biri olarak tanındım; insanlar benim gibi sert görünüşlü birinden bu şiirlerin nasıl çıktığına şaşırırdı. Ancak ikisi farklı şeyler, iş hayatında otorite kurabilmek için böyle olması gerekiyordu. Özel ve sanat hayatımda başka, iş hayatımda başkaydım.

İzmit’in en çok neyini özlüyorsunuz?

Arkadaşlarımı ve doğasını özlüyorum. Maşukiye’yi, Kerpe’yi, Kartepe’yi çok severim. Bu tarafa geldiğimde Gölbaşı Restoran’a mutlaka gitmeye çalışırım.

İlimizdeki görev süreniz dolduğundan beri İzmit’i değişmiş buldunuz mu?

Ben gittiğimden beri İzmit bayağı değişmiş. Raylı sistem kurulmuş, yollar yeniden yapılmış, trafik oldukça rahatlamış; çok da iyi olmuş. Sahil kesimi gayet güzel düzenlenmiş, Yapılaşma çoğalmış ama ne yazık ki yapılan yüksek yoğunluklu binalar nedeniyle İzmit’in güzelim tepeleri bozulmuş. Ben yine de her haliyle İzmit’i ve İzmitlileri çok seviyorum.
ETİKET :   dağıstan kılıçaslan şiir kitap

Tümü