kocaeli , 09-04-2020

Coşkun Aral söyleşiye geldi

Tanınmış savaş muhabiri Coşkun Aral, Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu davetiyle Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sevenleriyle bir araya geldi

15:35:43 | 2020-03-12

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Savaş muhabiri Coşkun Aral, Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu’nun düzenlediği program aracılığıyla İzmit’e geldi. Coşkun Aral’ı dinlemeye çok sayıda kişi katıldı. Coşkun Aral, söyleşide deneyimlerini ve anılarını aktarırken sevenleri pür dikkat Aral’ı dinledi. İlk kez savaş muhabiri olarak, yakın coğrafya savaşlarına katıldığını ve orada savaş gerçekliğiyle tanıştığını söyledi.

 

SAVAŞ PSİKOLOJİMİ ETKİLEDİ

Coşkun Aral konuşmasında şunları söyledi: “Bir savaş muhabiri olarak o savaşlarda yer almak insanı psikolojik olarak tabi ki etkiliyor. Fiziksel olarak da büyük bir etkisi var. Ben ciğerimin neredeyse yarısını oralarda geçirdiğim zatürrelerle kaybettim. O yüzden savaş muhabirliği hem fiziki hem de psikolojik olarak çok yıpratıcı. Ama bu savaşlar hep sürecek. Çünkü silah satarak paranın kazanıldığı bir sistem içerisinde yaşıyoruz maalesef. Savaşlar en çok sivillere zarar verir. Ben yaşadığım süre boyunca savaşlara tanıklık ederek mesleğim gereği belgeledim. Çok şeye şahit oldum hala unutamadığım anılar var.”

Coşkun Aral konuşmalarını sürdürürken söyleşi soru cevap bölümüne geçti. Aral, Türkiye’de ki yeni nesil için eğitimin şart olduğunu ve bir ülkenin kalkınmasını eğitim yoluyla gerçekleştiğini söyleyerek gençlere yol gösterdi.  

 

COŞKUN ARAL KİMDİR?

Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılında Ekonomi ve Politika gazetesinde devam etti. Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleriyle serbest olarak çalıştı. 1980 yılında ilk defa Sipa Press Ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. Polonya’da ünlü Gdańsk Grevi, İran, Irak olaylarına ilişkin çalışmalarıyla uluslararası platformda adını duyurmaya başladı. 1980, 12 Eylül darbesini daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı.

 
ETİKET :   Coşkun aral savaş muhabiri foto muhabiri savaş muhabir deneyim tecrübe izmit Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu kocaeli

Tümü