kocaeli , 31-05-2020

Çocuğuyla çocuk oluyor; EDANUR KORKMAZ

Bu ayki konuğumuz, Edanur Korkmaz. Edanur Hanım, hem okul öncesi öğretmeni hem de sevgi dolu bir anne

11:44:57 | 2017-07-11

1983 yılında İstanbul’da doğan Edanur Korkmaz, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü mezunu. 2014 yılında oğlu Ozan Aslan’ı kucağına alan Edanur Hanım, çocuğuyla çocuk olan, onunla oyunlar oynayan ve Ozan’ın mutlu bir birey olarak yetişmesi için elinden geleni yapan bir anne. Edanur Korkmaz ile anneliği konuştuk.

1- Edanur Korkmaz nasıl bir annedir?

2014 yılında hayatımın en doğru kararını verdim ve anne oldum. Ozan Aslan’ı kucağıma ilk aldığımda tüm hayatım değişti. Artık hem öğretmen hem de anneydim… Oğlumla birlikte kaliteli zaman geçirmeye özen gösteriyorum. Ben çocuğuyla beraber oyun oynamayı ve eğlenmeyi seven bir anneyim. Çocuk için hayat aslında oyundan ibarettir ve hayatı oyunla öğrenir. Bu anlayıştan yola çıkarak çocuğumla oynamak için sürekli eğitici oyunlar araştırıyorum, çoğunlukla oyun materyallerini kendim hazırlıyorum. Bunun yanında biraz fazla dikkatli ve her anne kadar duygusal olduğumu söyleyebilirim.

2- Okul öncesi öğretmeni bir anne ve o yaşta bir çocuğa sahip olmanın, hem mesleki hem de anne olarak avantajları nelerdir?

Anne olduktan sonra mesleğime bakış açım değişti benim. Hep söylediğim bir söz var: ‘Ben anne olduktan sonra bir kere daha öğretmen oldum.’ Çünkü anne olunca çocuklara daha farklı yaklaşıyor insan. Empati kurma yeteneğiniz artıyor bir kere. ‘O anne ben olabilirdim’ ya da ‘O çocuk benim çocuğum olabilirdi’ şeklinde düşünüyorsunuz, farklı durumlar karşısında. Bence  bu mesleki açıdan büyük bir avantaj. Anne olarak da mesleğimin avantajları çok fazla. Bir kere eğitim camiasının içinde olunca yeniliklerden hep haberdar oluyorsunuz ve çocuğunuz için de yapabileceklerinizin sayısı artıyor. Çocuklarla çalıştıkça yaşam enerjiniz hiç bitmiyor. Bu enerji de çocuğunuza yansıyor.  Ben de onunla birlikte çocuklaşıyorum. Yani evde bir değil de iki çocuk var gibi.

3- Ozan ile birlikte en çok nerelere gitmek ve neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Biz anne-oğul dışarda olmayı çok seviyoruz. Genelde açık havada gezmeyi, parklara gitmeyi tercih ediyoruz. Bazen sokaklarda karınca yuvaları bulup inceliyoruz; bazen yerlere dökülen yaprakları, çiçekleri toplayıp evde onlarla resim yapıyoruz. Sık sık Cumhuriyet Parkı’na gidip güvercinleri ve sokak hayvanlarını besliyoruz. Evde de mutfakta olmayı çok seviyor Ozan Aslan. Beraber kurabiye, kek yapıyoruz. Babasıyla beraber de çok güzel pizza yapıyorlar.

4- Hem öğretmen hem de anne olarak takip ettiğiniz yayınlar nelerdir?

Ben Ozan Aslan’ a 9 aylıkken kitap okumaya başladım. Hala hem gün içinde hem de her gece yatmadan önce kitap okuruz. Çocuk kitabı seçiminde çok hassas davranıyorum. Seçtiğim kitapların çocuğun gelişiminde olumsuz etkide bulunacak herhangi bir içerik (şiddet, öfke, intikam vs) içermemesine dikkat ediyorum. İş Bankası Yayınları, Pearson Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Mikado Çocuk Yayınları genelde tercih ettiklerimiz arasında. Okulda da seçtiğim bu eğitici kitapları çocuklara okuyorum. Yani bir kitapla bir sürü miniğe ulaşabiliyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor.

 

5- Ozan’ın yeteneklerini keşfetmek ve bu yönde ilerletmekle ilgili planlarınız var mı? Bu anlamda neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Öncelikle sırf yeteneklerini keşfetmek için çocuğu o kurstan bu kursa koşturmayı ve yormayı düşünmüyorum. Zaten onunla ilgilenerek doğal süreçte ilgilerinin, yeteneklerinin farkına varabileceğimi düşünüyorum. Bir yeteneğini fark ettiğim zamanda onun isteği doğrultusunda bu alanda gelişmesi için elimden gelen her şeyi yaparım tabii ama en önemlisi onun istemesi ve bunu yaparken mutlu olması. Ben mutlu bir insan yetiştirmek istiyorum. Hayatında mutlu olan insanın başarıyı hep yakalayabileceği inancındayım. Bu yönde çaba sarfediyorum.

 

 
ETİKET :   edanur korkmaz

Tümü