kocaeli , 30-11-2020

Cheers Roof’ta Osmanlı mutfağı

Cheers Roof; kudretli, haşmetli ve bir o kadar zengin Osmanlı kültürünün leziz mutfağına ait yemekleri, tarihin tozlu sayfalarından kurtarıp, iftar sofralarına taşıyor

11:03:09 | 2018-05-10

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Wes Hotel’in teras katında geçtiğimiz yıl açılan Cheers Roof, alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bizleri, günümüzün en son trendi gastropub kültürüyle tanıştıran Cheers Roof, Ramazan ayında da Osmanlı’dan miras kalan lezzetleri iftar sofralarına taşıyor. Executive Chef Ayşegül Özdemir, Ramazan ayına özel olarak, günümüzde diziler sayesinde gündeme gelen ve merak edilen Osmanlı saray mutfağının eşsiz lezzetlerinden oluşan bir menü hazırladı. Dünya mutfakları arasında her zaman özel bir yeri olan Osmanlı mutfağının unutulmaya yüz tutmuş yemekleri iftarda Cheers Roof’ta gün yüzüne çıkacak.

Ramazan ayında iç mekanı iftar yemeklerine tahsis eden Cheers Roof, müşterileri için üç ayrı menü hazırladı. Altın, gümüş ve bronz seçeneklerinin yer aldığı menüde çorbadan ana yemeğe, tatlıdan içeceğe kadar her şey Osmanlı mutfağından. Executive Chef Ayşegül Özdemir, Osmanlı yemeklerini günümüze uyarlarken arşivlerde bulunan yemek risalelerinden faydalandıklarını söyledi, “Yemeklerimizde Osmanlı mutfağının vazgeçilmez tatlandırıcıları kuru erik, kuru kayısı, incirin yanı sıra badem ve cevizden de yararlandık. Yine saray mutfağında önemli bir yeri olan hoşaf, turşu ve şerbetler de iftar soframızda olacak” dedi.

 

SÜTLÜ BADEM ÇORBASI

Cheers Roof’ta iftar yemekleri sütlü badem çorbasıyla başlayacak. Kanuni Sultan Süleyman’ın, şehzadeleri Cihangir ve Beyazıt’ın sünnet töreninde yaptırdığı bu çorbayla orucunuzu açacaksınız. İftariyelik tabağında ise Medine hurması, ceviz, kuru dut, tereyağı, bal, süt kaymağı, söğüş tabağı, İzmir tulum peyniri, dil peyniri, isli Çerkes peyniri ve pastırma yer alacak. Osmanlı mutfağına ait yemekler krom tabaklarda ikram edilecek. İftar yemeklerinde içecek olarak da yine bakır kaplarda reyhanlı hibiskus şerbeti sunulacak. Bu arada sofranızda Ramazan pidesi, simit, köy ekmeği ve tarçınlı kayısı hoşafı da mutlaka bulunacak.

 

SOĞANLI YUMURTA

İftar yemeğinde ara sıcak olarak da mücver-i cevgani yer alıyor. 12-13. yüzyılda yazılan ‘Aşçıların Sığınağı’ adlı yemek risalesinde geçen bir tarif, mücverin kıymalı hali. Ara sıcak olarak bir Osmanlı klasiği olan soğanlı yumurta da sofralara gelecek. Sultan 2. Abdülhamid’in en sevdiği yemek olan soğanlı yumurtanın Osmanlı kayıtlarına göre bir çok şölen yemeğinde yer aldığı biliniyor. İftar menüsünde bir de mastabe adlı yemek yer alıyor. Yoğurtlu pazı kavurması olan mastabe, 15-16. yüzyıl saray yemekleri arasında tek soğuk yemek olarak kayıtlara geçmiş, günümüze kadar gelmiş.

 

BALLI MAHMUDİYE

Cheers Roof’ta iftar menüsünde ana yemeklere ‘dane-i sari’ adı verilen safranlı ve nohutlu bir pilav eşlik edecek. 1473 yılına ait saray ziyafet menülerinde rastlanan bu pilav, günümüzde de hala yapılıyor. Ana yemek olarak ise ‘bronz’ menüde ‘Ballı Mahmudiye’ var. 15-16. yüzyılda Topkapı Sarayı’nda kış yemekleri arasında bulunan, 1539 yılında hazırlanan ziyafet menüsünde de yer alan bir tarif olarak biliniyor. Tavuk but ve kuru meyvelerle yapılıyor. Ballı Mahmudiye, 2. Mahmut’un en sevdiği yemek olarak da kayıtlara geçmiş.

 

TERKİB-İ ÇEŞİDİYE

‘Gümüş’ menüde ise ‘Terkib-i Çeşidiye’ adlı yemek yer alıyor. 15 yüzyıla ait bir ziyafet yemeği olan Terkib-i Çeşidiye; dana eti, mini köfte, kuru meyveler ve elma ile yapılıyor. Yemeğin adı, içerisindeki malzeme çeşitliliğinden dolayı ‘çeşidiye’ olarak adlandırılmış. ‘Altın’ menüde ana yemek olarak ‘Mutancana’ bulunuyor. 15. yüzyıl saray ziyafet menülerinde yer alıyor, Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemeklerden biri. Kuzu etiyle yapılıyor, kuru meyveler içeriyor. İftar yemeğinde tatlı olarak güllaç ikram edilecek. 14. yüzyıl sonlarında Osmanlı sarayına girmiş bir tatlı olan güllaç, içindeki gül suyundan dolayı güllü-aş adını almış.

Cheers Roof, iftar yemeğine ayırdığı iç mekanında 100 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasiteye sahip. İftar yemeği için Cheers Roof’u tercih edecekseniz gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Executive Chef Ayşegül Özdemir, “Rezervasyon bizim hizmet kalitemizi en iyi şekilde yansıtabilmemiz açısından çok önemli” diyor. İftar menüsünün fiyatları ise 75 TL ile 95 TL arasında değişiyor. Öte yandan otelde kalan müşteriler için Cheers Roof’un terası da açık olacak.

 

İLETİŞİM

Adres: Kozluk Mahallesi, Ruşen Hakkı Cd. No:2, İzmit/Kocaeli (Wes Hotel’in teras katı)

Telefon: (0262) 331 44 00
ETİKET :   cheers roof ayşegül özdemir osmanlı mutfağı wes hotel

Tümü