kocaeli , 28-05-2020

‘BUG’sız yaşam

11:16:19 | 2018-07-02
     

Öncesinde birkaç video gamer arkadaşımızdan duyduğumuz fakat bu gün siyasilerimizin de dilinden eksik olmayan, has anlamı ‘böcek’ olan bug. Sonunda ölmek var bu hayatın, onu baştan söyleyelim… Hayır, yarın öbür gün ‘bana cennet var’ diye gelmeyin.

Teknik diliyle; hayat ‘open source’ bir işletim sistemidir ama bu sistem, sadece tek bir harddisk’tedir ve tüm kullanıcılar buradan login olur. Kullandığınız işletim sistemini her gün birileri iyi kötü düzenler. Masa üstüne belge koyarsanız, kendi klasörüne atarlar. Start menüyü boyarlar, çizerler, bozarlar. Bir dosyaya giderken başka yollara yönlendirirler. Her yer banner doludur. Polisler, zabıtalar falan filan bunlar antivirüs, antispywaredir. Bir de virüsler vardır. Asıl olan ise kernel bozuktur. Ha bug mu diyorsun, bu işletim sistemine ne service pack gelir ne yeni versiyon gelir. ‘Discontinued’ duyurusu bile yapılmamıştır.  Beşeri olarak bakacak olursak; hepimiz bu birkaç paragrafı bence çok iyi deneyimledik. Genel bir tabirle iyinin peşinde olanlar kaybeder. 

‘İyi’, bir müzik zevki olsa, kişinin dinlediği seçkin müziği yapan adamlar aç kaldığı için o işi sürdüremez, o iş biter. Dandik ve perakende olan kazanır, tutar, yürür. İnsan iyi olsa, çevresini kollasa, gelirini paylaşsa, üçe beşe bakmasa, etrafındaki hesapçılar pek çok zaman onu kullanıp, mal mülk sahibi olup, imkanları ele geçirir; iyiliğin sürekliliği zora girer. Yani ‘iyi’ bir nitelik olsa, nicelikle döverler, yedirmezler.

 

★ ★ ★

Bazen de bug; vicdanın eşitsizliği. Kimisinde gereğinden fazla iken kimisinde hiç olmaması.

Bazen de ilgilendiği, ilgi duyduğu, yapmak istediği, amaç edindiği herhangi bir şeyi olmayan; ‘bilmem, bir yerden başlayalım da’ diyen kişilerin, çevrenin yardımıyla hiç bilmedikleri konularda bile zorla adam edilip kendilerini bir halt sanmalarına karşın; gerçekten bir şeylerle ilgili olanların çoğu kez zorluklar altında ezilmesi bug’lardan biridir sanırım. Galiba durum hayatın başlaması ve evrilmesi mekanizmasının sürekli kendini gösteriyor olmasından kaynaklanıyor. Hayat, nasıl amaçsız bir şekilde oluşmuşsa amaçsızlık kazanıyor tüm bug’larla.

İyi olan şeyler bir şeyi öldürmeyi, bir şeyle nedensiz savaşmayı, işkence çektirmeyi ya da zarar vermeyi düşünmediği için kötü olan şeyler tarafından tamamen yok edilmek ya da kötüye dönüşmek zorunda. Yaratılışın en büyük bug’ı budur. Sonuç olarak sadece kötülük kalacak yani. Acilen yeni bir güncelleme gelmezse saçma olacak her şey.

 

★ ★ ★

O zaman şimdi anlıyoruz biraz daha, neden siyasilerin de seçim kampanyalarına konu oldu bu bug. Çünkü tüm dünya insanlarının, yani altı milyar insanın 3-5’i artık para babası diyemeyeceğim gariplikte zengin aile için yaşıyor olması. Gerçekten bak Rothschild, Morgan, Rockefeller vb. hükümetler ötesi aileler.

Bu aileler istediği için savaşlar çıkıyor. Bu aileler istediği için Ortadoğu fokur fokur kaynıyor. Bu aileler istediği için masumlar ölüyor. Tüketim çılgınlığı, en son teknolojiyi alma, hep para harcama, sürekli borçlanma çılgınlığı, hep bu ailelerin oluşturduğu ekonomik düzenin sonucu...

Allah, Tanrı, Budha, Xibalba... neden bu gidişe bir dur demiyor? Hayatın en büyük bug’ı budur benim için. Asla inançsızlıktan değil, sadece bu tanrı tanımaz rüzgarı artık solumasak.
ETİKET :   hatice kocaman

Tümü