kocaeli , 23-11-2020

Biz çok sevdik

10:42:32 | 2019-03-11


HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL- BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

Masallar ve kitaplardaki metinler, ne yazık ki toplumsal cinsiyet yargılarını en net görebileceğimiz alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Masallarda yüzyıllardır kurtarılmayı bekleyen, çaresiz, kandırılmaya hazır kadınlar; dağlar bayırlar aşan, güçlü, cesur, hakim erkekler anlatılıyor…  İşin içine bir de oyuncaklar girdiğinde, çocuklarımızın cinsiyet ayrımcılığı konusunda daha küçük yaşlarda yanlış kodlanması kaçınılmaz oluyor. ‘Eğer kız isen pembe giyip bebeklerle oynarsın, erkeksen maviden başka renk seçeneğin yoktur; senin oyuncakların arabalar ve silahlardır’ düşüncesi çocuklarımızın körpe beyinlerine yerleşiyor. Peki ya kendi alanını kuran, varlığına sahip çıkan kız çocukları yok mu? Ya da evde eşleriyle birlikte yemek pişiren, ev işlerinde iş bölümü yapan erkekler? Bu ay sizler için çocuğunuzu yetiştirirken, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının etkilerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak fikirler derledik.

 

 

Kız Çocuk Hakları Bildirgesi & Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi; Elisabeth Brami   

‘Tüm çocuklar, cinsiyetlerinden dolayı atanmış tüm yargıları reddetme hakkına, istedikleri olma ve istemediklerine yüz çevirme hakkına sahiptir’ ana fikriyle yola çıkan; toplum tarafından cinsiyetlerin üzerine yapışmış rolleri eğlenceli bir anlatımla reddeden bu iki kitabı biz çok sevdik.

 

 

Ahşap temizlik seti; Melissa&Doug

Çocuklar, anne ve babalarını taklit etmeye bayılır. Ev işleriyle uğraşan ebeveynini gören çocuk, aynı deneyimi kendisi de yaşamak isteyecektir. Çocukların hem ince motor gelişimlerine katkıda bulunacak hem de ev işlerinin sadece kızların görevi olmadığı fikrini pekiştirecek bu oyuncağı biz çok sevdik.

 

 

 

Ahşap tamir kutusu; Hape

Hem erkek çocukların hem de kız çocukların bayılarak oynayacağı, ince motor gelişimine yönelik bu tamir setini biz çok sevdik.
ETİKET :   biz çok sevdik aslı gencal büşra savaş uçarı kids life çocuk kitap oyuncak

Tümü