kocaeli , 13-07-2020

Bir fuardan daha fazlası

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. Kocaeli Kitap Fuarı, bir kitap fuarı olmanın çok ötesinde bir misyon taşıyor

10:05:50 | 2018-05-11

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. Kocaeli Kitap Fuarı, bir fuar olmanın çok ötesine geçti. 470 yayınevi ve bine yaklaşan etkinlik sayısı, raflarda yer alan 2 milyonu aşkın kitap, nostaljinin tavan yaptığı sahaflar, yarışmalar, ödül törenleriyle 10. Kocaeli Kitap Fuarı, sadece bir fuar olmanın ötesinde edebiyatla kültürün harman olduğu bir fenomene dönüştü.

BİR YIL BOYUNCA BEKLENİYOR

Kocaeli Kitap Fuarı’nın kent ve çevre iller için ayrı bir önemi var. Kocaeli Kitap Fuarı, sadece yayınevlerinin sıralandığı ve yalnız kitap satın alınan bir fuar değil. Son gününden itibaren gelecek yıl yeniden başlaması beklenen, Kocaelili kitap kurtlarının yıl boyunca heyecanla gün saydığı, adeta bir etkinlik ordusu.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Kocaeli Kitap Fuarı’nı diğer fuarlardan ayıran en önemli özelliği sosyal sorumluluk projeleri. Bu yıl ‘’Çocuk edebiyatı’’ başlığı altında gerçekleşen fuarda dev bir kitap kumbarası aldıkları kitapları bağışlamak isteyenleri bekliyor. Bu yıl biriken kitaplar, terör örgütü tarafından Batman’ın Kozluk ilçesinde şehit edilen öğretmen Aybüke Yalçın ile Tunceli Pülümür yolunda şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz adına okullarda açılan kütüphanelere gidecek. Daha fuarın kapanmasına günler var olmasına rağmen, kitap kumbarası dolup taşıyor.

BİR FUAR OLMANIN ÇOK ÖTESİNDE

Bu yıl kitap fuarımızda işitme engelliler için ‘’Sessizlikte Diyalog’’ etkinliği gerçekleştiriliyor. Sessizlikte Diyalog alanında işitme engelli rehberlerin eşlik ettiği vatandaşlarımız, tamamen sessiz bir ortamda sözsüz iletişimi keşfediyor. ‘’Ben Okudum Sen de Oku’’ adıyla düzenlenen büyük kitap değişim projesinde Kitap Fuarı’na katılan herkes, en beğendikleri 3 kitabı rastgele belirlenen bir başka okurun 3 kitabıyla değiştirebiliyor. Fuar alanından çocuklarımızla anne babalarının rahat etmesi için de her şey düşünüldü. Anne babalar 4-6 yaş arasındaki çocuklarını oluşturulan çocuk alanındaki görevli öğretmenlere gönül rahatlığıyla 1 saat boyunca bırakıp, Kitap Fuarı’nı rahatça dolaşabiliyor.
ETİKET :   Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10.kocaeli kitap fuarı çocuk edebiyatı

Tümü