kocaeli , 26-10-2020

25 bin kaynaklı dev arşiv; Çetin Emeç Kütüphanesi

İzmit Belediyesi tarafından Yunus Emre Kültür Merkezi içerisinde kurulan Çetin Emeç Kütüphanesi, binlerce basılı ve 25 bin dijital kaynaklı dev arşiviyle büyük bir ihtiyaca cevap verdi

11:54:11 | 2020-10-08

HABER: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

İzmit Belediyesi tarafından kurulan ve hem geleneksel hem de dijital kütüphane hizmetini aynı anda sunan İzmit Belediyesi Çetin Emeç Kütüphanesi, binlerce kitap ve 25 bin dijital kaynaktan oluşan dev arşiviyle kentin büyük bir ihtiyacına cevap verdi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibinin başarıyla hayata geçirdiği kütüphane, Dolphin AVM bünyesindeki Yunus Emre Kültür Merkezi’nin içerisinde hizmet vermeye başladı.

 

BİLGİYE KOLAY ULAŞILSIN

Kültürel hizmetlere verdiği önemle adından sıkça bahsettiren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, kütüphanenin tanıtımı için düzenlenen törende, böyle bir kütüphaneyi İzmit’e kazandırmış olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Öncelikli amacımız, özellikle gençlerimizin bilgiye daha çabuk ve kolay ulaşmasını sağlamak. Bu anlamda, kütüphanemizde bulunan binlerce kitaptan ve 25 bin dijital kaynaktan oluşan dev arşivin büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini düşünüyorum” dedi.

 

 

MODERN, ŞIK VE FERAH

310 metrekarelik bir alanda hizmet veren İzmit Belediyesi Çetin Emeç Kütüphanesi, zengin arşiviyle olduğu kadar atmosferiyle de beğeni topladı. Oldukça ferah, şık ve modern bir dekorasyona sahip olan kütüphane, açıldığı ilk günden itibaren her yaştan İzmitlinin büyük ilgisiyle karşılaştı. Özellikle gençlerin ders çalışmak, araştırma yapmak ya da kitap okumak için sıklıkla ziyaret ettiği kütüphane, ücretsiz internet erişimine de imkan sağlıyor. 100 kişi kapasiteli olan Çetin Emeç Kütüphanesi, pandemi kuralları gereği geçici bir süreliğine aynı anda 36 kişiye hizmet veriyor.

 

 

ÜYE OLMAK ÇOK KOLAY

Çetin Emeç Kütüphanesi’nin arşivinde dil, edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, hukuk gibi 28 farklı ana başlık altında binlerce kaynak bulunuyor. Kütüphaneye üye olan kitap severlerin internet üzerinden de ulaşabildiği bu dev arşivden faydalanmak tamamen ücretsiz. Üyelik sistemiyle kitap severlere, istediği kitabı iki hafta süreyle ödünç alma olanağı da sağlayan Çetin Emeç Kütüphanesi’ne üye olmak için İzmit Belediyesi’nin www.izmit.bel.tr internet sayfasına girerek ya da kütüphaneye giderek form doldurmak yeterli.

 

UZMAN PERSONEL

Çetin Emeç Kütüphanesi’nde, her ikisi de ‘bilgi ve belge yönetimi’ alanında lisans sahibi olan Oya Şenyer ve Tuğba Birkin görev yapıyor. Kitap severlere her konuda yardımcı olan uzman personelin yanı sıra İzmit Belediyesi’nin dev arşivinden faydalanmak isteyen İzmitliler, kütüphane bünyesindeki terminali kullanarak, kimseyle temas etmeden kaynaklara ulaşabiliyor; aradıkları kaynağın kütüphanede bulunup bulunmadığını öğrenebiliyor. Bünyesinde ayrıca 7 adet bilgisayar bulunan kütüphane, üyelerine ücretsiz internet hizmeti de veriyor.

 

ÇOCUKLARA AYRI BÖLÜM

Açıldığı ilk günden beri özellikle gençler ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gören kütüphanede küçük yaş grubundaki kitap severler için de ayrı bir bölüm oluşturulmuş. Gençlerin, kaynaklara kolaylıkla ulaşması ve çocuklara kütüphane kültürünün aşılanması noktasında büyük bir açığı kapatan İzmit Belediyesi Çetin Emeç Kütüphanesi’nin arşivi her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Dileyen kitap severlerden kitap bağışı da kabul eden kütüphane hafta içi ve cumartesi günleri 08.30 ile 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 
ETİKET :   izmit belediyesi çetin emeç kütüphanesi kitap kaynak fatma kaplan hürriyet kocaeli

Tümü