kocaeli , 25-08-2019

Bilişim Fuarı’na hazır mıyız?

Bilişim kenti olma yolunda bugüne kadar ciddi adımlar atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şimdi de dev Bilişim Fuarı organizasyonuna kilitlendi

16:30:56 | 2017-11-05

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23-26 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenleyeceği Bilişim Fuarı’nda, bilişim sektörünün önde gelen firmalarının yeni tasarım ve projeleri görücüye çıkacak. Ana teması ‘sanal ve artırılmış gerçeklik’ olarak belirlenen fuarın amacı; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli ile tanıştırmak.


 Fuarda, bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta ‘sanal gerçeklik’ ile masaya yatırılacak. Öte yandan savunma alanındaki milli kurumlarımızın katılımıyla bilişimde ülkemizin geldiği düzey gözler önüne serilecek.
 
 
 

NEDEN BİLİŞİM?

Bilişim teknolojilerinin ilköğretimden başlamak üzere etkin ve yaygın bir şekilde kullanılmasına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de kayıtsız kalmadı. Bu bilinçle hareket eden Büyükşehir, kartvizitinde ‘teknolojinin başkenti’ yazacak kadar önemli işlere imza attı. Bundan 8 yıl önce startı verilen ‘Bire Bir Öğrenme’ projesi kapsamında Kocaeli’de okuyan bütün 6. sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtılması da bunlardan biri. Gebze’de kurulacak Bilişim Vadisi’nin alt yapısını oluşturan bu proje çerçevesinde şimdiye kadar 219 bin 233 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldı. Yeni nesil bilgisayarlar, öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek özellikte tasarlandı.

 

 

 

15 BİLGİ EVİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve bilişime yönelik hizmetlerinden biri de Bilgi Evleri. Geleceğin şimdiki adresi olarak tanımlanan Bilgi Evleri de çocukların sosyal ve kültürel becerilerini geliştirmenin yanı sıra aileleri eğitimin içine çekme hedefiyle açıldı. İçerisinde eğitici bilgi kulüpleri ile Bilim-Teknoloji Kulübü bulunan Bilgi Evleri’nde çocukların bilim merakı uyandırılmayı çalışılıyor.

 

 

Kocaeli genelinde her ilçede açılan ve bugün sayıları 15’i bulan Bilgi Evleri’nde çocuklara bilgisayar, internet ve ofis programlarını nasıl kullanacakları eğitimi de konusunda uzman personel tarafından veriliyor.

 

BİLİM MERKEZİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve bilişime yönelik bir diğer hizmeti de TÜBİTAK ortaklığıyla hayata geçirilen Kocaeli Bilim Merkezi. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, eski Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8 bin 500 metrekarelik alan üzerinde yer alıyor. Kocaeli Bilim Merkezi’nde yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin gerçekleştirildiği bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri, bilim kafe yer alıyor.

 

 

MATEMATİK DEHALARI

Kocaeli’nin bilişim sektörüne yaptığı hizmetler bunlarla sınırlı değil. Bu çalışmalardan biri de Kocaeli Bilim Merkezi ile İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’nin düzenlediği ‘Kocaeli Matematik Dehalarını Arıyor’ konulu matematik yarışması. ‘Matematik Materyal Tasarımı’ ve ‘Matematik Öyküsü’ kategorilerinde düzenlenen yarışmaya 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri, danışman öğretmenleri rehberliğinde katılıyor.

Toplam 250 başvurunun yapıldığı yarışmada ‘Materyal Tasarımı’ kategorisinde Aslı Bozkur, ‘Matematik Öyküsü’ kategorisinde ise Simge Ergül birinci oldu. Birinci olan öğrencilere lego robot seti, 2.’lere tablet, 3.’lere teleskop hediye edildi.

 

 

BEYİN OLİMPİYATLARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu yıl düzenlediği 23 Nisan Bilim ve Çocuk Festivali’nde, bilişim sektörüne katkı amacıyla Türkiye’de ilk kez Beyin Olimpiyatları düzenledi. Festival kapsamında Türkiye Beyin Olimpiyatları Zeka Yarışması da gerçekleştirildi. 83 Bilim ve Sanat Merkezi’nden 332 öğrencinin katıldığı yarışmayı İzmit Bilim ve Sanat Merkezi kazandı.

İstanbul Bahçelievler İTO Bilim ve Sanat Merkezi’nin ikinci olduğu yarışmada Düzce Bilim ve Sanat Merkezi üçüncü, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi dördüncü, Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi ise beşinciliği elde etti.

 

BİLİŞİM VADİSİ

Alt yapısı güçlü, yenilikçi ve teknoloji tabanlı kalkınma ve büyümenin benimsendiği yeni bir düşünce ve felsefenin Türkiye’deki en önemli temsilcisi ise Bilişim Vadisi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, teknoloji tabanlı büyüme, inovasyon ve girişimcilik konularında Türkiye’nin merkezi olacak Bilişim Vadisi’nin kurulmasına da öncülük ediyor. Toplamda 3 milyon metrekare üzerine kurulacak ve 4 etapta tamamlanacak Bilişim Vadisi’nin 1. etabının tüm alt yapı ve üst yapı tasarımları tamamlandı.

Bilişim Vadisi, bilişim ve iletişim teknolojileri alanındaki küresel-yerel inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri, uluslararası ve ulusal yatırımcılar ve fonlar, konunun muhatabı tüm sivil toplum örgütleri, özel sektör ve devletin tüm kamusal alanı ile iş birliği yapacak ve proje bazlı müşterek çalışmalar geliştirerek teknoloji tabanlı kalkınmaya önderlik etmek için harekete geçiyor. Bilişim Vadisi ile birlikte Türkiye’nin inovasyon ekonomisine geçişi ve 2023 vizyonu doğrultusunda bilimin teknolojiye, teknolojinin ürüne dönüşmesi hızlanacak. Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli, gerek ‘Bilişim Vadisi’ yatırımı ile gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlerle birlikte artık bilişim kenti olma yolunda ilerliyor.

 

 

Bu kapsamda 23-26 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Bilişim Fuarı da ilimiz için büyük önem taşıyor. Kocaeli Bilişim Fuarı’nda, bilişim devleri hayata geçirdikleri en son teknolojik yenilikler, VR ve AR teknolojileri, bilişim şovları, ödüllü yarışmalar ve sektördeki en yeni gelişmelerle bilişim sevdalıları ile bir araya gelecek.

 

FESTİVALE DÖNÜŞECEK

Kocaeli Bilişim Fuarı, sanal gerçeklik uygulamaları, en gelişmiş uçuş simülatörleri, 3D yazıcılar, mobil uygulamalar, akıllı şehir sistemleri, inovatif ürünler ve görüntüleme sistemleri, sosyal medya uygulamaları, gelişmiş robotik uygulamalar gibi projelerin yanı sıra bilişim sektörünün baş döndürücü hızına eşlik edecek uygulamalarla adeta bir bilişim festivaline dönüşecek. Bilişim sektörünün dikkat çeken isimleri ise düzenlenecek söyleşilerde deneyimlerini paylaşacak.

 

 

ÜÇ AYRI YARIŞMA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fuar kapsamında üç ayrı yarışmanın da startını verdi. “Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Yenilikçi Uygulamalar Yarışması”(SAGYU), “Kocaeli Kodluyor Yarışması’’ ve ‘’Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’’ ödül törenleri Kocaeli Bilişim Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Fuara Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK BİLGEM ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de destek veriyor.
ETİKET :   bilisim fuarı bilişim kocaeli

Tümü