kocaeli , 22-01-2020

Bembeyaz bir dünya

İlimizin başarılı hekimlerinden, Bennu Poliklinik’in sahibi Dr. Fuat Ayar ve eşi Ayşe Hanım’ın, iki oğullarıyla birlikte yaşadıkları dubleks daire, beyaz rengin tüm aydınlığını yansıtıyor

15:40:59 | 2017-11-04

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin


 

Kocaeli Life, ilimizde estetik alanında yaptığı başarılı uygulamalarla tanınan Bennu Poliklinik’in sahibi Dr. Fuat Ayar ve Ayşe Ayar’ın, Armada Kent 3. Etap’ta bulunan evine konuk oldu bu ay.

Ayar çiftinin, kızlarını evlendirdikten sonra 2 oğullarıyla birlikte yaşadığı bu dubleks daire, Ayşe Hanım’ın zevki doğrultusunda beyaz rengin ağırlıklı olduğu bir dekorasyon anlayışıyla döşenmiş.

Ayar çiftinin dokuz yıldır severek oturduğu ev, 230 metrekare kullanım alanına sahip ve 4 oda, bir salondan oluşuyor. Alt katta salon, 3 oda, mutfak ve bir banyo bulunurken, çatı katında ebeveyn odası yer alıyor. Ayşe Hanım, evi tercih etme sebeplerini şöyle anlatıyor:

“Bundan 9 yıl önce tek katlı, bahçeli bir evde yaşama hayaliyle arayışa girdiğimizde, gönlümüze göre bir yer bulamadık. O dönemde, Armada Kent’in 3. etabının inşaatı sürüyordu. Bir arkadaşımızın tavsiyesiyle gelip siteyi gördük ve çatı dubleksi olan bu evi çok beğendik. Çocukların okuluna ve çarşıya olan yakınlığı da tercih etmemizde etken oldu.

İlk günden beri evimizde severek oturuyoruz. Şimdi çocuklar büyüdü ama komşuluk ilişkilerinden dolayı da buradan ayrılmayı düşünmüyoruz.”

 

+

Ayşe Ayar, tamamen beyaz renkle döşediği salonunu mor dekoratif minderler ve aksesuarlarla hareketlendirmiş.

 

AYDINLIK VE FERAH

Ayar çiftinin eve taşınmadan önce pek fazla tadilat yapmasına gerek kalmamış. Çift sadece üst katta, ebeveyn yatak odasının merdiven sahanlığını kapatarak, kendileri için özel bir yaşam alanı yaratmakla yetinmiş. Dairenin dekorasyon işleriyle ev sahibesi birebir ilgilenmiş. Profesyonel yardım almayan çift, bu geniş çatı dubleksini Ayşe Hanım’ın zevki ve tercihleri doğrultusunda döşemiş.

Ayşe Ayar, beyaz renge olan düşkünlüğünü evinin dekorasyonuna da yansıtmış. Özellikle salona… Evin ‘L’ şeklindeki salonu için beyaz oturma grubu ve yemek odası tercih edilmiş. Açık renk halılar ve beyaz duvarlarla oldukça aydınlık ve ferah bir atmosfer elde edilmiş.

 

Salonun girişinde değerlendirilen beyaz konsol, diğer mobilyalarla uyum içerisinde.

 

Ev sahibesinin mor ve lila tonlarına olan tutkusu ise koltukların üzerindeki dekoratifler yastıklar ve diğer aksesuarlarla kendini göstermiş. Ayşe Hanım, evinin dekorasyonu konusunda şunları söylüyor: “Sadeliği, beyazı ve mor tonlarını çok seviyorum. Bu yüzden de özellikle salonumda bu renkleri kullandım. Dekorasyon aşamasında çevremde, zevkine güvendiğim arkadaşlarıma da danıştığım oldu ama ev genel olarak sadece benim fikirlerimle şekillendi.”

 

FUAT BEY’İN TERCİHİ

Ayar çifti, bu eve geçerken mobilyaların tamamını yenilemiş. Salondaki koltuk takımı Özüer Mobilya, yemek odası mobilyası ise Mobesko’dan seçilmiş; kullanılan aksesuarların büyük bir kısmı ise Ayşe Hanım’ın arkadaşlarının armağanı.

 

Antrede bulunan ayna, evde Fuat Bey’in zevkini yansıtan tek parça.

 

 

Ev sahibesinin evinde kullandığı aksesuarlar içerisinde en sevdiği, yemek odası duvarını süsleyen, ışıltılı 3 kelebek figürü. Kelebeklerle birlikte yine yemek odasında değerlendirilen ayna da Evkur mağazasından seçilmiş. Örtüler ise Ayşe Hanım’ın aldığı kumaşlarla özel olarak tasarlanmış. Ayşe Hanım, kullandığı aksesuarlarla ilgili olarak, “Aksesuarlarımın çoğu, zevkimi bilen arkadaşlarımın hediyesi. Evde Fuat Bey’in zevkiyle seçilmiş olan tek parça, antrede kullandığımız ayna. Bu aynayı, önündeki konsolu ve evdeki tüm aydınlatma elemanlarını Uzunçiftlik’te, eski adı Cassaluce olan mağazadan satın almıştık.” Alt katta bulunan mutfakta ise kırmızı ve beyaz renklere ağırlık verilmiş. Evin satın alındığı dönemde Tepe Mutfak tarafından uygulanan kullanışlı mutfak, yine Ayşe Hanım’ın zevkini yansıtan aksesuarlarla renklendirilmiş.

 

EN SEVDİĞİ ALAN

Evin alt katında yer alan 3 odanın biri evin 24 yaşındaki oğlu Erdinç, diğeri ise 11 yaşındaki Gökalp için düzenlenmiş. Üçüncü oda ise misafir odası olarak kullanılıyor. Yine Ayşe Hanım’ın zevki doğrultusunda sade mobilyalarla döşenen alanlarda, Gökalp için kahverengi ve mavi tonlarında Çilek Mobilya’dan bir kullanışlı bir takım seçilmiş. Evin üst katı, Ayar çiftinin en sevdiği ve en çok kullandığı alan. Merdiven sahanlığı kapatılarak genişçe bir çatı odasına çevrilen bölüm, mavi ve krem tonlarında döşenerek oturma odası şeklinde değerlendirilmiş. Ayşe Hanım, “Bu dairenin sitedeki diğer evlerden farkı, çatı katı.

Yatak odasının önündeki alanı kapatarak, burayı kendimiz için süit bir daireye dönüştürdük.

Fuat Bey ile birlikte, salonu hiç kullanmıyoruz. Akşamları burada televizyon izliyor, kitap okuyor, sohbet ediyoruz.” Çiftin yatak odasında ise yine Ayşe Hanım’ın çok sevdiği mor ve pembe tonları hakim.

 

PEMBE DÜNYA

Koyu renk zemin kaplamasının kullanıldığı odada, pembe yatak örtüsü ve perdeler ile krem rengi halılar tercih edilmiş. Bir giyinme odası ve bir de ebeveyn banyosu bulunan odaya renk katan çiçek şeklindeki puf ise Ayşe Hanım’ın en sevdiği parçalardan biri.

ETİKET :   bembeyaz ev dekorasyon