kocaeli , 22-02-2020

Başlıyorum

“Eski güzel şeylerden değil, yeni kötü şeylerden başlamak gerekir.”

10:37:51 | 2018-03-08
     

“Eski güzel şeylerden değil, yeni kötü şeylerden başlamak gerekir.”


Her an, her şey olmaya hazır beyaz bir kağıt lazımdır varlığa dair yaşamaları ve yaşanacakları dönüştürecek. O kağıt ki öyle bir hal alır, onda karalamalar ve çizik atmalar kendisine yer bulamaz...

Kişinin kendinden ve çevresinden bunalması nedeniyle ihtiyaç duyuluyorsa yeni bir şehir veya mümkünse yeni bir ülke gerektirendir.  İnsan kendini yalnız, çevresini samimiyetsiz buluyorsa ve bu yalnızlıktan edebi keyif alabiliyorsa en verimli zamanlarını yaşıyordur. Kişisel gelişim adına yeni kapılar aralamak için en müsait dönemdedir ve sanat, edebiyat, felsefe vb. yönelimlerde bulunarak yeni bir dünya kazanabilir.

Fakat bu yönelimler hayatın monoton seyrine periyodik olarak tekrarlanan alışkanlıklar şeklinde yerleştiğinde, kişide lineer bir tarih algısı oluşturur. Bu algı, yapılabilecek tüm hamleleri gerçekleştirdiği ve bulunduğu şehirde kazanabileceği her şeyi kazandığı farkındalığını yaratır.

Bu noktada kişinin hissettiği yalnızlık, edebi keyif vermeyecek türdendir. İnsan, hayatının her anını, geleceğini sistematikleştirdiği o çevrede özgürlüğü hissedemez. Ömrünü geçirmek için bir yerlere gider, gelir sadece. Her şey belirlenmiştir.

İnsan gitmek ister. Başka bir şehre, başka bir çevreye. O şehirde her şey en baştan başlayacaktır, tecrübesiyle yeni şehirde de kısa sürede yalnızlığa kavuşup, bireysel hamlelerle veya kolektif bir etkinlikte varlığını taçlandırmayı isteyecektir.

Yeni bir ülke, daha uzun bir mutluluğu vaat eder bu nedenle.

Yeni bir kültür, yeni bir dil, sokaktaki insanlarda farklı bir ten rengi vesaire... Ardına kadar kapalı bir kapı, reel hayattaki iz düşümü ‘dil’ olan bir anahtar deliği vardır. O delikten, ince, keskin, sarsıcı bir ışık girer insanın odasına.

Verebileceği tek karar, hayatı güzelleştirmeye nereden başlayacağıdır. İnsan mutlu olmak ister, hepsi bu...

Bazen ihtiyaçtan çok zaruridir.

Uzun süre kapanmadan çalışan bilgisayar, telefon yeniden başlatılınca hızı nasıl artıyorsa hayatta böyledir biraz. Her şeyi geride bırakıp yeniden başlamak gerekir.

Bu böyle yazıldığı gibi kolay dökülmez pratiğe. Çünkü beyin denen bir organ vardır. Sizi o kadar güzel yönlendirir ki istediğiniz yönde, kararlıca. Unutulması gerekenler varsa, saniye saniye detayına kadar hatırlatır size, birine kin tutmanız gerekiyorsa onun size yaptığı iyilikleri getirir gözünüzün önüne, belki de abartarak. Birini sevmek isterseniz bu sefer tersine çalışır her şey. Onun size yaptığı ufacık şeyi bile kötülük olarak algılatır ve bunu her anınızda size dikte eder.

Sil baştan başlamak gerek bazen, güzel yazılmış bir sözdür. Ama her şeyi de silseniz kağıdın üstünde bir iz, bir leke, bir aşınma her zaman kalacaktır. Gene de yeni bir başlangıç her zaman iyidir. Çünkü kağıdınızda ne kadar çok lekeniz oluşmuşsa, o kadar hata yapmışsınız yani büyümüşsünüzdür demektir.

Yeniden doğmak gibi birşey aslında. Yolunda gitmeyen şeyler düzelmiyorsa ya da düzelemiyorsa, ya onları hayattan çıkarmak ya da o hayattan kendinizin çıkması yapılacak en mantıklı hareketlerden. Yeni bir başlangıç iyidir, buna hiç duymadığınız müzikler keşfederek başlayabilirsiniz.

Asla demek için can attığın olur ya hani diyemezsin tekrar başına gelirse diye ama az dinlenip yenisi olsun da istersin. Çünkü artık daha iyisindir, bir sonraki aşamayı görmeye cesaretin vardır, işte öyle bir iyidir, hoştur. Özü devamını getirebilmektir, gelmiyorsa da olsun deyip yeniden yenileyebilmektir.

Her babayiğidin harcı olmayan eylem. Her yılın başlangıcında yeni kararlar alıp kendine yeni hedefler koyup daha ikinci günde eski düzene dönenlerin, rejim safsatasına ‘bu pazartesi başlıyorum’ dedikten sonra vazgeçenlerin, her şeyi bırakıp gitme hevesine kapılıp pazartesi iş başında olanların, erteleye erteleye yaşamı her daim kaçıranların pek kolay beceremeyecekleri şeydir yeni bir başlangıç yapmak.

Uzakta, gelecek bir zamanda, hayalleri her daim uzakta duracaktır onlara. Bu yüzden yeni bir başlangıç yapmak için sağlam bir iradeye, alışkanlıklardan vazgeçme kararlılığına ve en önemlisi gel-git olmayan bir ruha sahip olmak gerekir. Yoksa yeni bir başlangıç her daim mümkündür. Ancak her zaman gelecekte mümkündür.

Özünde de sorsan yeni bir başlangıç değil, mutlu bir son istiyorum...
ETİKET :   hatica kocaman

Tümü