kocaeli , 10-08-2020

Basın Onur Günü’ne coşkulu kutlama

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını İzmit’te yapması nedeniyle kutlanan 16 Ocak Basın Onur Günü için tören düzenlendi

13:29:08 | 2019-01-16

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit’te gerçekleştirdiği ilk ve tek basın toplantısı nedeniyle her yıl Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından kutlanan 16 Ocak Basın Onur Günü bu yıl da kutlandı. İlk olarak Atatürk’ün İzmit’e trenle gelişini temsilen sabah 09.00’da İzmit Tren Garı’nda buluşan gazeteciler, yürüyerek Kültür Tepesi Atatürk Anıtı’na geçtiler. Burada KOGACE eski Başkanlarından Barbaros Tantan, Basın Onur Günü’nün ve KOGACE’nin tarihçesini anlattı. Saygı duruşunda bulunulması İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından KOGACE Başkanı Mesut Çatak ve yönetimi Atatürk Anıtı’na çelenk bırakırken hep birlikte Kasr-ı Hümayun’a geçildi.

YOĞUN KATILIM

Kasr-ı Hümayun’da devam eden programa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Azize Sibel Gönül, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, PTT Başmüdürü Adnan Sert, Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, CHP İl Başkan Vekili Suca Omurca, CHP Kartepe Belediye Başkan Adayı Cumhur Karakadılar, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ve çok sayıda gazeteci katıldı.

 

EV SAHİPLİĞİNİN ONURUNU YAŞIYORUZ

Törenin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mesut Çatak, “Cemiyetimiz 1986 yılında kuruldu. 16 Ocak Türk Basın Tarihi için çok önemli bir gün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul işgal altındayken bu gördüğünüz sarayda ilk ve tek basın toplantısını gerçekleştirdi. Ülkemizin geleceğini doğrudan etkileyen bu toplantıya ev sahipliği yapmanın büyük onuru ve gururunu yaşıyoruz. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

BASIN EMEKÇİLERİNİ TAKDİR EDİYORUZ

KOGACE Başkanı Çatak’ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Gazi Mustafa Kemal’in ilk ve tek basın toplantısını yaptığı yerdeyiz. Heyecan duymamak elde değil. O tarihlerde herkesin acaba nasıl bir rejim olacak düşüncesi varken işte burada ilk meşalesi yakıldı. Onurluyuz, gururluyuz. O tarihlerde Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda İzmit’te de bulundu ve halk toplantıları yaptı. Bizler İzmit Belediyesi olarak 2010’da bunu kitaplaştırdık. Basın emekçilerini de buradan takdir etmek lazım. Soğukta sıcakta yağmur çamurda gece gündüz tehlikeler altında,  bazen yaralanma ve hatta canından olmayı göze alan bir iş. Demokrasinin bir ayağı da olan basının bu önemli gününü de kutluyoruz. Hepinizin Basın Onur Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

BASIN, CUMHURİYETİN OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dan sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bizlere Cumhuriyeti armağan ettiler. Cumhuriyet fikrini ilk defa burada dile getirildi. Bu, Kocaeli için önemli bir ışık. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği cumhuriyetin çatısı altında özgürce yaşıyoruz. Bu cumhuriyetin olmazsa olmazlarından biri de özgür basın. Değer vereceğiz. Atatürk güzel bir şey yaptı. Kapalı bir ortamda yaptı toplantısını. Bizler de inşallah bundan sonra öyle yaparız” şeklinde konuştu.

 

HALKLA ÇALIŞMA BURADA BAŞLADI

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise “Bu önemli günde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kurtuluş Savaşı sırasında daha cumhuriyet kurulmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu basın toplantısını yaparak halkla çalışmayı İzmit’te başlattı. Cumhuriyetin hususlarının nasıl olması gerektiğini halka iletmek için bu toplantıyı burada düzenledi. Bu anlamda Cumhuriyetin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, basın şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı

 

Programın sonunda Kasr-ı Hümayun’un önünde protokol mensupları gazetecilerle birlikte selfie çekilerek, Atatürk’ün düzenlediği ilk basın toplantısının temsili fotoğrafını da verdi.

KOGACE Başkanı Mesut Çatak tarafından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'a plaket takdim edildi.

KOGACE Başkanı Mesut Çatak tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na plaket takdim edildi.

KOGACE Başkanı Mesut Çatak tarafından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'a plaket takdim edildi.

 
ETİKET :   16 Ocak Basın Onur Günü Mustafa Kemal Atatürk Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mesut Çatak İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy

Tümü