kocaeli , 23-09-2020

Asya Tur Yönetim Kurulu Başkanı; KADİR GENÇ

Asya Tur Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Genç hedeflerini açıkladı: Yolcu taşımacılığında fark yaratmak ve Türkiye’nin en güçlü markalarından Asya Tur’u hak ettiği yere taşımak

11:18:31 | 2020-08-07

Kentimizin tanınmış ailelerinden Genç Ailesi ‘taşımacılık’ sektöründe önemli bir yatırıma daha imza attı, bir dönemin en büyük markalarından Asya Tur’u bünyesine kattı.

Asya Tur’un geri dönüşü kentimizde büyük bir heyecan yaratırken, ‘Asya Tur’ ismine olan özlem Genç Tur’un telefonlarının kilitlenmesine yol açtı. Hem eski hem yeni olmanın avantajıyla sektöre hızlı bir giriş yapan Asya Tur, izlediği fiyat politikasıyla da halkımızın yüzünü güldürdü.

Personel taşımacılığı alanındaki bilgi ve birikimini yolcu taşımacılığına aktararak güçlü bir yapı oluşturan Genç Tur’un üçüncü kuşak temsilcisi Kadir Genç ile Asya Tur’u konuştuk.

Asya Tur’un yollara geri dönüş hikayesini, misyonunu, izlediğini fiyat politikasını yönetim kurulu başkanı Kadir Genç’ten dinledik. Keyifle okuyacaksınız...

 

Kadir Bey, taşımacılık sektöründe Kocaeli’de bir marka olan Genç Tur’un üçüncü kuşak temsilcisi olarak firmanızın 32 yıllık serüveninden biraz bahseder misiniz?

Genç ailesi olarak ilk yola çıkışımız şehirler arası yolcu taşımacılığıdır. Ailemize ait bireysel araçlarımız vardı. Türkiye’nin en önemli markalarında otobüslerimiz yer alıyordu. İlerleyen yıllarda Genç Turizm olarak şirket kurup, personel taşımacılığı alanına girdik. Bu anlamda Genç Turizm, ülkenin en uzun süre bu işi yapan firmalarının başında geldi. Türkiye’de Genç Turizm olarak ISO-9001 kalite standardı belgesini ilk alan firmayız. Genç Turizm bugün personel taşımacılığında yalnızca Kocaeli’nin değil, Türkiye’nin en önemli firmalarından biridir. Kocaeli merkezli firma olsak da Türkiye’nin dört bir yanında ihalelere giren ve personel taşımacılığı yapan bir firmayız. Genç Tur, Asya Tur ile birlikte daha da güçlü adımlarla yoluna devam edecektir.

 

Çocukluğunuzdan beri bu sektörün içinde yer alan, çekirdekten yetişmiş bir isimsiniz. Genç Turizm’in bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ağabeyim Niyaz Genç ve ben, üçüncü kuşak olarak şirketimizi gelişen dünya standartlarına, bilişim ve teknolojiye uygun olarak en üst seviye taşıdık diyebilirim. Bunun kanıtı, kurumsal firmalarla yaptığımız uzun süreli işbirliğidir. Genç Turizm babamız Ali Genç’in önderliğinde çağın şartlarına hızla ayak uydurabilen, gelişmeleri yakından takip eden bir şirkettir. Bu misyonunu devam ettirecektir. Öte yandan taşımacılıkta şirketi üçüncü kuşağa ulaştırmış ve büyütmüş tek aileyiz.

 

Türkiye’de otobüsçülük tarihine adını yazdırmış Asya Tur isminin yeniden yollarla buluşmasının heyecanını yaşıyoruz. Asya Tur’u yollara döndürme kararını nasıl aldınız? 

Şirketimiz Genç Turizm, personel taşımacılığı alanında Türkiye’nin en köklü firmalarından biri. Dolayısıyla otobüsçülük bizim çok uzun yıllardır yaptığımız bir iş. Diğer yandan babamız Ali Genç’in eski mesleğinin yolcu taşımacılığı olması bize yeni hedefler belirlemek için güç kattı ve bu yönde bir karar aldık. Ağabeyim Niyazi Genç de hangi firmayla bu işe girebiliriz noktasında uzun süren bir araştırma yaptı. Asya Tur fikri de ondan çıktı. Elbette ki personel taşımacılığı ile yolcu taşımacılığı birbirinden farklı şeyler. Fakat disiplin anlamında, personel taşımacılığı alanındaki bilgi ve birikimin yolcu taşımacılığına aktarılması ve bu alanda güçlü bir yapının kurulması, Genç Ailesi’nin başarabileceği bir iş.

Dolayısıyla, taşımacılıktaki tecrübemizi, yolcu taşımacılığı alanında Türkiye’nin önemli markalarından biri olan Asya Tur’la birleştirme hedefi taşıdık. Evet, Asya Tur dev bir marka. Gazetelerde Asya Tur’un yeniden yollara çıkacağı haberinin yayımlanmasıyla beraber Genç Tur’un telefonları kilitlendi. İnsanlar heyecanlarını bizimle paylaştı çünkü Asya Tur, başta Kocaeli olmak üzere bu ülke insanının aidiyet bağı kurduğu bir şirket. Halkımıza sorduk, eşimizle dostumuzla bir araya geldik ve Asya Tur ismine bir özlem olduğunu fark edince, bu işe girme kararı aldık. Gördüğümüz ilgi Asya Tur’un ne denli sahiplenildiğini de ortaya koyuyor.

 

 

HEM ESKİYİZ HEM YENİ

 

Olağanüstü bir dönemde faaliyetlerine başlayan Asya Tur’un kısa vade misyonu ne olacak?

Şunu ifade etmem gerek; gelişen teknoloji, insanların istek ve beklentilerinin değişmesi, yolcu taşımacılığı sektöründe de şirketlere yenilenme ve değişme mecburiyeti yükledi. Biz bir açıdan şanslıyız çünkü Asya Tur halkın gönlünde taht kurmuş bir marka ama aynı zamanda bizimle beraber yeniden yola çıkan bir şirket. Yani, hem eskiyiz hem de yeniyiz. Eski olmanın avantajlarını, önceki sorunuzda belirttiğim gibi halkımızla kurulan bağ özelinde kullanacağız. Ama bu bağ, şirketin hedefine ulaşması için yeterli olmaz. Hedefe ulaşmak için aynı zamanda yeni bir şirket gibi davranıp, halkın istek ve taleplerine çok hızlı karşılık vermemiz gerekiyor. Yeni kavramı çok önemli çünkü tecrübelerimiz şunu gösteriyor, kurulu bir düzeni olan şirketlerin yenileşmeleri ve değişimleri kolay olmuyor. Şirket bünyesindeki yapı gerekli değişime bazen izin vermiyor. Fakat siz yeni olduğunuzda, zaten yola çıkarken halkın beklentilerine göre şekilleniyorsunuz. Yani avantajlarımız var; bizler Asya Tur olarak halkımızın sahiplendiği yeni bir şirketiz. Bu yüzden sorumluluklarımız çok büyük. Sorunuzun son bölümüne gelirsem; elbette ki yalnızca ülkemizin değil, aynı zamanda dünyamızın önceliği insan sağlığı. Pandemi dolayısıyla ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Özellikle nisan ve mayıs ayında çoğu sektörde işlerin durması ya da esnek çalışma, bununla beraber halkımızın eve kapanması birçok sektörü zora soktu. Yolcu taşımacılığı da bunların başında geliyor. Fakat şöyle bir gerçek var; Türkiye pandemi sürecini gerek sağlık gerekse de ekonomik açıdan iyi yönetti. Bilim Kurulumuz ve Sağlık Bakanlığımız bu süreçte adımlarını çok sağlıklı ve hızlı atarken, Cumhurbaşkanımız ve ekonomiden sorumlu kabine üyelerimiz de çeşitli ekonomik tedbirler açıkladı. Türkiye normalleşme sürecine girerken biz de seferlerimize başladık. Bu yüzden kısa vadede yolcu taşımacılığında fark yaratmak ve güçlü markayı hak ettiği yere taşımak istiyoruz.

 

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ FİLOSU

 

Asya Tur’un araç filosundan bahseder misiniz?

Asya Tur yola çıkarken araçların yaşları noktasında çok hassas davrandık. Şu an araçlarımız 0 ile 5 yaş arasında. Dolayısıyla Türkiye’nin en genç filolarından birine sahibiz. Vatandaşlarımız Asya Tur’un araçlarına bindiğinde, gitmek istedikleri yere konforlu bir şekilde gidebilecek. Önceliğimiz araçların güvenli olması.

 

Asya Tur şu anda hangi güzergahlarda hizmet veriyor, bu güzergahlara yenileri eklenecek mi?

İlk etapta başta İstanbul olmak üzere Ankara, Balıkesir, Bursa, Düzce, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Adapazarı, Zonguldak, Burdur ve Isparta gibi iller ile birçok tatil bölgesine yolcu taşıyoruz. Marmaris, Kuşadası, Bodrum ve Didim gibi tatil bölgelerinde Asya Tur’a ilgi çok büyük. Bu, ilk etapta bizim beklemediğimiz bir şeydi. İlerleyen süreçte elbette ki yeni şehirlerimiz, yeni ilçelerimiz güzergahlarımıza eklenecek. Asya Tur olarak halkın istek ve beklentilerine göre hareket edeceğiz. Şirketimiz, hızlı karar alıp bunu sağlıklı bir şekilde hayata geçirebilecek kapasite ve yetenekte.

 

Asya Tur, tüm maliyetlere ve azalan kapasiteye karşın uygun bilet politikasıyla yollara döndü. Bu nasıl oldu?

Bildiğiniz gibi haziran ayının başından itibaren yaşadığımız normalleşme sürecinde bakanlığımız yolcu taşımacılığına bazı sınırlandırmalar getirdi. Neydi bunlar? Her koltukta bir kişinin olması, yan yana ancak aile bireylerinin oturması, vesaire. Böylelikle otobüslerin kapasiteleri otomatik olarak düşmüş oldu. Otobüs şirketleri de bu sebeple fiyatlarına zam yaptı. Asya Tur ise fiyatlarını pandemi öncesindeki gibi tuttu. Yani, 4 ay önce vatandaş ne ödüyorsa bugün de onu ödeyecek. Ülke zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde sıkıntıyı sadece halkın sırtına yükleyemeyiz. Hep beraber bölüşeceğiz. Gerekirse daha az kazanacağız ama halkı mağdur etmeyeceğiz.

 

BİZ OLMASAYDIK...

 

Fiyat politikasını açar mısınız?

Asya Tur olarak olması gereken bir fiyat politikasıyla yola çıktık. Rakiplerimiz fahiş fiyatlarla yolcu taşırken bizim sektöre girmemizle birlikte onlar da fiyatlarını düşürdü. Fakat şunu sormak isterim; eğer biz olmasaydık, onlar hala yüksek fiyatlarda yolcu taşıyacak mıydı? Peki, bu durumda kim kaybedecekti? Tabii ki halkımız. Yani, Asya Tur’un sektöre girmesi dahi halkımıza kazanç sağlamıştır.

 

Asya Tur’un geri dönüşü başta Kocaeli olmak üzere Türkiye genelinde büyük bir heyecan yarattı.

Özellikle 2000 öncesini yaşayan vatandaşlarımızdan çok duygu dolu mesajlar aldık çünkü Asya Tur bu kentle özdeşleşmiş bir marka. Kimi üniversite hayatı, kimi ilk uzak seyahati, kimi yolculukta başına gelenler... Bu bağlılık sorumluluklarımızı daha da artırdı. Fakat şunu bilmeliyiz, bir şirket yalnızca geçmişten aldığı güçle yarına ilerleyemez. Öncelikli olarak çağın gerekliliklerini yerine getirmek zorundayız. Bunun için de müşteri memnuniyetinden teknolojiye, halkın beklentilerini karşılamaktan sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok madde var.

 

Kadir Bey, son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Söyleşi için sizlere çok teşekkür ediyorum. Asya Tur olarak çağı yakalayan, teknolojiyi iyi kullanan, öncelikli olarak halkın konforunu ve güvenliğini düşünen bir yaklaşımla bu güçlü markayı hak ettiği yere taşıyacağız.
ETİKET :   asya tur kadir genç genç tur genç ailesi ulaşım taşımacılık kocaeli türkiye

Tümü