kocaeli , 14-08-2020

Askania’da ruhunuzu dinlendirin!

Doğayla baş başa kalmak, dalga sesleri ve kuş cıvıltıları eşliğinde şehrin yorgunluğunu atıp, adeta ruh detoksu yapmak isteyenler için; İznik Gölü kenarındaki Askania en doğru seçim

10:50:12 | 2016-04-24

yes


 

Havalar ısındıkça yerinizde duramıyorsunuz değil mi? İlk fırsatta kendinizi dışarı atmak istiyorsunuz. Durun tahmin edeyim; hafta sonlarını daha bir iple çeker hale geldiniz.

Çok haklısınız.

Bütün bir kışı kapalı mekanlarda geçirdiniz. Üstüne üstlük kasvetli ortamlara, sisli puslu havalara katlandınız. Soğuktan ve yağışlı havalardan da bunaldınız. Hazır güneş de sıcak yüzünü göstermişken, baharın tadını çıkarmak istiyorsunuz.

Peki, bunun için ne mi yapacaksınız?

Siz hiç kafanızı böyle şeylere yormayın. Bizler, sizin adınıza düşünmekle kalmadık, bizzat gittik, gördük ve her yönüyle test ettikten sonra tavsiyede bulunmaya karar verdik.

Hafta sonları kaçamağı için genelde yakın yerleri - Sapanca-Kırkpınar, Ağva-Şile ya da Abant ve 7 Göller-tercih edenlere farklı bir önerimiz olacak. Burası da mavi ile yeşilin buluştuğu noktalardan biri. Ama daha keşfedilmemiş, saklı kalmış bir cennet.

Bugün sizleri İznik Gölü kenarındaki Askania’ya götüreceğiz. Hazırsanız yola çıkıyoruz.

 

bayanlar

 

İKİ SEÇENEĞİNİZ VAR!

Askania için iki farklı yol seçeneğiniz var. Ya Yalova-Orhangazi üzerinden gidebilirsiniz ya da Karamürsel’den yukarı doğru tırmanıp İznik’e varabilirsiniz. Biz ikinci yolu tercih ettik. Madem ruh detoksu yapacağız, yolumuz da buna uygun olsun istedik. Karamürsel Aşıklar Tepesi’nde verdiğimiz kahve molasının ardından yola koyulduk.

Birbirinden güzel köylerin arasından geçerken hem doğanın uyanışına tanıklık etmenin, hem de tertemiz havayı ciğerlerimize çekmenin mutluluğunu yaşadık.

Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından Askania’ya vardık.

 

manzara

 

300’E YAKIN AĞAÇ

Askania, Yunan mitolojisinde İznik Gölü’nün diğer adı. Orhangazi ve İznik ilçelerinin tam ortasında, İznik Gölü’nün kuzeyinde yer alıyor. Burası gölün en durgun, en az dalga alan kısmı.

8 dönümlük bir alan üzerine kurulan tesiste çoğunluğu zeytin olmak üzere 300’e yakın ağaç var. Ve bu ağaçların içinde 6’sı bungalov, 4’ü tomruk, 6’sı veranda olmak üzere son derece modern döşenmiş 16 oda bulunuyor. Ağaç evlere ek olarak 4 tane de karavan getirilmiş. Doğanın içinde, doğayla daha bir iç içe olmak isteyenler için bir de çadır alanı ayrılmış. İsterseniz çadırınızı alıp geliyorsunuz, isterseniz Askania’nın sizin için kurduğu çadırda konaklıyorsunuz. Tesiste aynı anda 60 kişi kalabiliyor. Her bungalovda klima, buzdolabı, plazma TV, sıcak su gibi ihtiyacınız olan her şey mevcut.

 

bungalov

 

JOLLY JOKER’LERİN SAHİBİ

Askania’nın çok ilginç bir hikayesi var. Dilerseniz onu da sahibinden dinleyelim. İstanbul, Bursa, Ankara ve Antalya’da gece hayatına yön veren Jolly Joker performans merkezlerinin sahibi İbrahim Sayın anlatıyor:

“Ben hafta sonları yakın arkadaşlarım ya da sanatçı dostlarımla İstanbul’a yakın yerlere gider, doğayla baş başa vakitler geçirirdim. Buralarda kendimi şarj edip, pazartesi işimin başına geri dönerdim. Bu son yıllarda çok artmaya başladı. İznik’li de olduğum için çevremdeki arkadaşlarıma bu doğal güzelliği göstermek amacıyla onları tutar kollarından buraya getirirdim. Her gelen İznik’in doğal güzelliklerine hayran oluyordu. Fakat konaklamak ya da bir şeyler yemek için gittiğimiz yerlerde bir türlü tam istediğimiz hizmeti alamıyor, rahatlığı bulamıyorduk.

Yahu neden memleketime böyle güzel bir tesis yapmıyorum, dedim. Hem herkes gelsin konaklasın, yesin içsin; hem de doğayla baş başa kalsın…İyi ki de demişim…Zaten son yıllarda yoğun şehir ve gece hayatı beni de arkadaşlarımı da çok yormaya başlamıştı.

Neredeyse nefes alamıyorduk büyük şehirlerde. İznik Askania hepimizin imdadına can simidi gibi yetişti. Burada biraz doğayla baş başa kalmak, balık tutmak, göle tekneyle açılmak, kuzineye patlıcan üstüne de kestane atmak ve daha birçok şey hepimize çok iyi geldi.”

 

CENNET GİBİ BİR YER

Evet, Askania’nın doğuş hikayesi böyle. Gelelim yerin bulunuş hikayesine. Onu da İbrahim Sayın anlatıyor: “Çok komik ve ani oldu. 1,5 yıl önce İstanbul’dan 3-5 arkadaş gelmiştik buraya.  İznik’ten Şafak diye bir arkadaşım var, 5 yaşından beri arkadaşız. Bana ve misafirlerime yayın balığı hazırlıyordu. Kıskı deniyor. Biraz meşakkatli ve uzun sürüyor. Bana ‘Bunun pişmesi bir saat sürer. 5 km ileride cennet gibi bir yer var ve satılıkmış, tam da senin istediğin gibi. Gel, oraya gidip bakalım’ dedi.

Gittik. Bir çay içtik. Ben mekanın güzelliği ve doğallığı karşısında hayretler içinde kaldım. Tabi şu an mevcut olan hiç bir şey yoktu. Sadece 300’e yakın ağaç, mini bir iskele ve çeşitli hayvanlar vardı. ‘Şafak beni hemen sahibiyle tanıştır’ dedim. Adam fiyatını söyledi. Pazarlık dahi etmeden aldım.”

 

agac

 

MİNİ HAYVANAT BAHÇESİ

Askania, doğa ve hayvan severler için biçilmiş kaftan. Tesis aynı zamanda mini bir hayvanat bahçesini andırıyor. Kediler, köpekler, tavşanlar, tavuklar, horozlar, sülünler ve tavus kuşlarının yanı sıra kuzu, keçi, hatta deve bile var.

Dalga seslerinin, kuş cıvıltılarının hakim olduğu mekanda şehrin bütün yorgunluğunu üzerinizden atacağınız kesin. Peki, bunun dışında ne mi yapabilirsiniz?

Mesela; hamaklara yayılıp keyif yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşüne çıkabilir ya da gölde yüzüp güneşlenebilirsiniz.

Göle tekneyle açılabilir, wakeboard, tekne turu yapabilir, gölün ortasında balık tutabilirsiniz. Hatta ağ bile atabilirsiniz.

Gün ortasında, voleybol, langırt, masa tenisi gibi aktivitelerle vakit geçirirken, çocuklarınız da oyun parkında çim ve toprakla tanışabilir. Dilerseniz gece ateş başında kitap okuyabilir ya da geceye gitarla eşlik edebilirsiniz.

Kışın ise gün boyu yanan kuzinenin yanında dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

 

ördek

 

TAMAMEN ORGANİK

İznik Askania'da yaşam tamamen organik. Balığınızı kendiniz tutabileceğiniz gibi günlük taze tutulmuş balıkları dilediğiniz şekilde hazırlatıp tüketebilirsiniz. Askania çiftliğinde yetiştirilen kuzu, keçi, horoz, tavuk, tavşan, sincap, ördek, kuş gibi hayvanlarla çocuklarınız vakit geçirirken, çiftliğin taze yumurtalarıyla nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Her bungalovun yanında mevsimine göre yetişen domates, biber, salatalık gibi sebzeleri dalından koparıp tadına bakabilirsiniz. Eğer mevsimi değil ya da yetersizse bile hemen 2 kilometre ilerideki köyden taze sebze ve meyveler alınıp size ikram ediliyor.

Gelelim İbrahim Sayın’ın tavsiyesine;

“Özellikle İznik’in meşhur yayın balığını şiddetle tavsiye ediyorum. Ustamız pek güzel yapıyor. Balık köftesi, balık çorbası, annemizin o güne özel yemeklerini de mutlaka tatmanızı öneririm.”

 

askania-10-cmyk

İŞTE FİYATLAR

Askania’yı daha çok çiftler ve çocuklu aileler tercih ediyor. Gelelim fiyatlara. Oda fiyatları; İki kişi kahvaltı dahil 120 TL ile 240 TL arasında değişiyor.

Konaklamayıp sadece yemek yemeğe gelen bir kişi 25-30 TL’ye masadan kalkabiliyor.

İbrahim Bey fiyatlar konusunda hassas çünkü orta gelirli insanların da bu tesisten faydalanmasını istiyor. Müsaitlik durumuna göre hem toplu konaklama hem de toplu yemeklerde indirimler yapılıyor.

İbrahim Bey sanatçı dostlarını da ağırlamış tesiste.

Gökhan Tepe, Gürkan Uygun (Memati), Fettah Can, Halil Sezai, Kerem Kupacı, Koray Avcı, Levent Yüksel, Mehmet Erdem ve Ömür Gedik gibi.

Sanatçı dostlarının buraya bayıldıklarını söylüyor İbrahim Bey.

Doğrusunu söylemek gerekirse Askania’ya biz de bayıldık. Şehrin karmaşasından, keşmekeşinden, yorgunluğundan kaçıp, kafa dinlemek için ideal bir yer.

Ruh detoksu için adeta biçilmiş kaftan.

Serpil Çolak
ETİKET :   Askania İznik Gölü

Tümü