kocaeli , 28-05-2020

Anne olmayı çok sevdim

Bu ayki konuğumuz, tam bir cimcime olan Yağmur’un annesi, Hande Özok. 1985 doğumlu olan ve 2011 yılında hayatını Umutcan Özok ile bileştiren Hande Hanım, bir yandan avukatlık mesleğine devam ederken bir yandan da dünyalar tatlısı Yağmur ile ilgileniyor. Hande Özok’a nasıl bir anne olduğunu ve Yağmur’u büyütürken nelere dikkat ettiğini sorduk.

14:35:37 | 2017-03-11


Hande Özok nasıl bir annedir?

Çok sabırlı, az kuralcı, sorumluluk bilincinde olan fakat evhamlı bir anneyim. Kızıma bir şey öğretmek yerine, evde onu uygulayarak kendi öğrenmesi için çaba sarf ediyorum. Ben anne olmayı çok sevdim, inşallah Yağmur da benim kızım olmaktan memnundur.

Size göre çalışan bir anne olmanın olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Özellikle doğum sonrası annenin çalışmaya bir süre ara vermesi, bol bol emzirerek çocukla bağını güçlendirmesi gerektiği kanaatindeyim. Biz ilk 6 ayını birlikte geçiren şanslı anne kızlardanız. Sizin bir parçanızın sizden izler taşıması, tabii ki anneyle çocuğunun birlikte vakit geçirmesiyle doğru orantılı.Ancak tüm zamanınızı birlikte geçirmektense kaliteli zaman geçirmek her iki taraf için de faydalı. Çalışan bir anne olarak, hem ev hem iş hem de çocuğum derken belki parçalara ayrılıyorum ama dünyanın en keyifli ve tarifsiz mutluluğu anne olmak olduğu için bu durum bana hiç dokunmuyor. Umutcan’ın da yardımcı bir eş olması büyük şans bana…

Kızınızla birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız mekanlar nelerdir?

Kışın mecburen AVM’lerdeki eğlence alanlarında buluyoruz kendimizi. Yazın ise çayır çimene yayılıyoruz. Güral Sapanca Otel, Titiz Izgara, Balaban’daki Cevizlik Sitesi’nin sosyal tesisi Yağmur ile genellikle tercih ettiğimiz yerler. Ancak en keyif aldığımız yer, en huzurlu olduğumuz yer olan evimiz. Evde her şey Yağmur’a göre düzenlenmiş durumda. Bahçemiz en büyük şansımız. Yağmur en çok bahçemizdeki dutu, dalından yemeyi seviyor.

Kızınızı büyütürken takip ettiğiniz yayınlar nelerdir?

Doğum yapmadan evvel neyle karşılaşacağımı bilmediğim için çok araştırdım. Ancak Yağmur aramıza katıldıktan sonra anladım ki okunanlarla yaşananlar çok farklıymış. Tecrübe ederek öğreniyorum, takıldığım yerde de anneme danışıyorum. Ama yine de kızımın yaş grubuna göre güncel kitaplar okuyarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. En son Doğan Cüceloğlu’nun ‘Geliştiren Anne-Baba’ adlı kitabı ile Robert J. Mackenzie’nin ‘Çocuğunuza Sınır Koyma’ adlı kitabını okudum.

Kızınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Yağmur, henüz 3 yaşında olduğu için ilgi alanı mı yoksa heves mi olduğunu anlayamıyorum. Ancak asla anne istediği için kurs kurs gezmek zorunda kalan bir çocuk olmayacak, Yağmur. Eğer istiyorsa kendi alanını kendi belirleyecek, ben sadece seçenek yaratarak, onun doğruyu bulma şansını arttıracağım. Müziğe yatkın olduğunu düşünüyorum, esnekliği ileride baleyi rahatlıkla yapabileceğini gösteriyor, ancak dediğim gibi Yağmur isterse…
ETİKET :   Hande Özok anne çocuk

Tümü