kocaeli , 07-03-2021

Adeta bir kış masalı: Abant

12:25:59 | 2021-02-11

Hazırlayan: Gamze KIR SAPANCI & Akın SAPANCI (@gamzenika)

 

Soğuk hava kendini iyiden iyiye gösterip kar yağmaya başlayınca, kalbimin en derin köşesinde Abant’a gitme arzusu yeşerir.

Çünkü Abant’ın en sevdiği mevsimlerden biridir kış. Biz de pandemi öncesinde harika bir şubat günü rotamızı Bolu Abant’a çeviriyoruz.

Hiçbir yerde kar olmasa da Abant’ta olur diye kendimizi telkin ediyoruz yol boyu.

Nitekim Bolu sınırlarında kar kendini göstermeye başlıyor. Hava tahmin raporlarında da Abant oldukça karlı görünüyor.

Biz bu masalı bu kez beyaz yaşamak istiyoruz doyasıya. Sanırım şans da bizden yana.

 

 

 

Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant’a gelip, doğa harikası Abant Gölü’nü görmeden olmaz. Her mevsimi başka güzel Abant Gölü, kışın karlar altında adeta bir gelin gibi. Göl çevresinde araçla gezmektense yürümenizi tavsiye ederiz. Karlı havalarda, özellikle yokuş alanlarda araçlar zorlanabiliyor. Bu konuya dikkat etmek lazım. Abant Gölü’nde konaklayabileceğiniz oteller mevcut. Göl manzarasına karşı konaklamak isteyenler için güzel alternatifler var. Bununla birlikte konaklamayıp göl manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz. Kış mevsiminde göl çevresinde sucuk-ekmek, salep satan yerler mevcut. İsterseniz yine göl manzaralı kafeteryaları tercih edip, yeme-içme ihtiyacınızı keyfe dönüştürebilirsiniz. Abant Gölü’nde ayrıca bir de çadır kamp alanı var. Birkaç sene önce yeni yıla Abant çadır kampında, -8 derecede, unutulmayacak bir keyifle girmiştik. Abant Gölü; her zevke ve her bütçeye uygun konaklama ve yeme-içme mekânlarıyla kış mevsiminde görmeniz gereken noktalardan biri.

 

 

 

Dört Mevsim Konağı

Gölcük Milli Parkı’nda karın tadını çıkardıktan sonra Abant’taki otelimize doğru yol alıyoruz. Konaklayacağımız yer aslında bir konak. Dört Mevsim Konağı, gerçekten de dört mevsim Abant’ın güzelliklerini gözler önüne seren harika bir yuva gibi. Buraya ne zaman gelsek samimi bir aile işletmesi olmasından dolayı kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Bu kez daha önce konaklamadığımız ahşap köy evi bölümünün 2. katında olacağız. Manzaramız şahane. Lapa lapa kar yağıyor ve 2 aile olduğumuzdan üst kat bize ait. Terasımızda keyif de yapabiliriz. Dört Mevsim Konağı’nda konaklarken, ev yemeklerini denemeden dönmek olmaz. Sucuk-ekmek sonrası iyice acıkmışız, ev yemeklerinden oluşan güzel bir sofrayla akşamımızı şenlendiriyoruz. Ayrıca turşuları çok nefis. İsterseniz; turşu, bal gibi ürünleri satın alma şansınız da var.

Dört Mevsim Konağı’nda konaklarken farklı bir lokasyona gitme ihtiyacı duymazsınız. Öyle güzel bir bahçesi var ve bahçe o kadar size ait ki özellikle kar yağdığında o hep istediğimiz, ‘kimse karlara dokunmasın, öylece tertemiz kalsın’ hissinin hakkını veriyor. Gece boyu yağan kar bahçeyi adeta beyaz cennete dönüştürmüş. Sabah uyandığımızda muhteşem bir manzarayla karşı karşıyayız. Şömine başında yaptığımız enfes köy kahvaltısı sonrasında kendimizi bahçeye atıyoruz. Konağın arkasına doğru uzanan kocaman bahçe karlar altında kalmış. İstediğiniz gibi yatın yuvarlanın. Tam tadını çıkarmalık. Ayrıca bahçede pek çok çardak, kapalı alan da mevcut. İsteyen misafirler bu alanları da tercih edebiliyor. Mangal yakmak, bahçede keyif yapmak da serbest. Hemen yanı başında akan derenin şırıl şırıl sesiyle her mevsim buranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kahvaltısı, yemekleri, muazzam güzellikteki bahçesiyle Dört Mevsim Konağı’nda şahane bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

  

 

Abant Yeşil Ev ve Masal Evleri

Adı gibi bir masal diyarından bahsetmek istiyorum. Çocukluğumuzun vazgeçilmez karakterleri Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in o büyülü dünyasına yolculuk yapmak isteyenler için tasarlanmış harika bir konaklama konsepti. Bilgin, Uykucu ya da Neşeli’nin evinde konaklamak sizi hem çocukluğunuza götürecek hem de konsepti gereği inanılmaz bir huzur verecek. Abant’ın eşsiz doğasına kurulmuş masal evleri bunlarla sınırlı değil. Hayal Ev, Aksırık (üst), Meraklı Ev, Rüya Ev, Utangaç Ev, Ağaç Ev, Öfkelinin Evi (alt), Öfkelinin Evi (üst), Yeşil Ev, Aksırık (alt) da var. Birbirinden farklı konsepte sahip evlerde kendinizi Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının içinde hissedeceksiniz.

Biz masal evlerinden ‘Bilginin Evi’ni tercih ettik. Aslında şunu da net bir şekilde belirtmeliyim, bu evlerden birinde özellikle hafta sonu konaklamak isterseniz, çok uzun zaman öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Her mevsim ve her hafta sonu dolu çünkü. Ben sanırım 3 ay öncesinden rezervasyon yaptırabilmiştim. Dolayısıyla, konsept seçmek isterseniz erkenci olmanızda fayda var. Hafta sonu ve resmi tatillerde çok rağbet gördüğünden istediğiniz evi rezerve etme şansınız olmuyor. Her evin fiyatı, kalacağınız kişiye göre, kişi başı olarak belirlenmiş. Ayrıca her evin kişi başı fiyatı da farklı. Fiyatlar; ev konseptlerine, içeriklerine ve kapasitelerine göre değişiyor.

Bilginin Evi; bence masal evler içinde en masalsı olanlarından bir tanesi. Dubleks, ahşap konseptli ev içinde şömine, alt katta çift kişilik, üst katta ise 4 ayrı yatak bulunuyor. Bilginin Evi, 6 kişi kapasiteli en şahane evlerden biri. Burada kalabalık arkadaş grubunuzla harika vakit geçirebilirsiniz. Evin içinde her şey oldukça otantik. Şömine karşısında 2 adet kütük ve 2 adet düz berjer bulunuyor, ateş keyfi yapmak için harika. Masal evin şömineli olması bence seçiminizin birinci şartı olmalı.

Yerde kürklü halılar tercih edilmiş. Evin her detayı, doğayı temsil ediyor. Perdeler, duvardaki süsler, ahşap detayları, dağ evinde kış tatili havasına sokmaya yetiyor. Banyo ve tuvalet bile oldukça otantik detaylar içeriyor. Diğer evlere göre daha izole bir noktada olmasından dolayı kendinizi doğanın kalbinde hissediyorsunuz. Sabah uyandığınızda tertemiz Abant havasını içinize çekerek, kuş sesleri eşliğinde, bahçesindeki salıncakta keyif yapabilirsiniz. Otantik süslemelerin yer aldığı verandada da oturarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Abant Yeşil Evler’de her cumartesi canlı müzik oluyor. Akşam yemeğimizi canlı müzik eşliğinde yiyoruz. Menü herkese hitap eden seçeneklerle dolu. Abant her mevsim soğuk. Hangi mevsimde giderseniz gidin, hazırlıklı olmanızı öneririz.

Sabah kahvaltısında restoranın en güzel masasını kapabilmek için erkenciyiz. Şöminenin tam karşısında bulunan masa şahane. Erken kalkan yol alır misali masayı kaptık. Kahvaltı içeriği de oldukça zengin, kuş sütü eksik dediğimiz cinsten.

Restoran alanındaki süslemeler ve tasarım da şahane. Gündüz gözüyle daha fark edilir. Bakır kapların tereklere dizilmiş hali, eski saatler, duvarda hayvan figürleri gibi pek çok otantik süs eşyası görmeniz mümkün.

Abant Yeşil Evler ve Masal Evleri, bence herkesin hayatında bir kez olsun görmesi gereken bir yer. Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

  

 

Kış mevsiminde Abant’ta yapmadan dönmeyin;

Gölcük Milli Parkı’na gitmeden,

Gölcük çevresinde yürüyüş yapmadan,

Karda sucuk-ekmek keyfi yapmadan,

Gazelle’de salep içmeden,

Dört Mevsim Konağı bahçesinde keşifler yapmadan,

Kartopu oynayıp, karda yuvarlanmadan,

Dört Mevsim’in leziz ev yemeklerini denemeden,

Abant Gölü çevresinde doğa yürüyüşü yapmadan,

Gece kar manzarası izlemeden,

Gece kar yürüyüşü yapmadan,

Masal evlerde konaklamadan,

DÖN-ME-YİN!!

ETİKET :   gurme kaşif gurme lezzet durakları bolu abant kocaeli gamze kır sapancı akın sapancı yemek lezzet yöresel lezzet