kocaeli , 16-07-2020

Abdullah Karacan’a büyük vefa

Lastik-İş Sendikası’nın onursal başkanı merhum Abdullah Karacan, sendika yönetiminin düzenlediği törende ölümünün birinci yılında rahmetle anıldı. Kocaeli Tryp By Wyndham Otel’deki anma programına yüzlerce kişi katıldı

12:26:40 | 2019-11-14

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Lastik-İş Sendikası’nın onursal genel başkanı Abdullah Karacan’ın ölümünün birinci yılında Lastik-İş Sendikası Genel Merkezi anma etkinliği düzenledi. Törende etkinliğe geçilmeden önce Lastik-İş Sendikası ve Abdullah Karacan'ın fotoğrafları sergilendi. Karacan’ın vefatından önce hayata geçirdiği ve kentimize kazandırdığı projelerden biri olan Trpy By Wyndham Otel’de yapılan anmaya yüzlerce işçi, Karacan’in ailesi, Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve genel merkez yöneticileri, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, Prometeom CEO’su Alper Tokalp, İK Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Lastik-İş Sendikası’nın şube başkanları katıldı.

 

 

BAŞKANIM DEĞİL AĞABEYİMDİ

Anmada konuşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel başkanları ve ‘ağabeyi’ olarak nitelendirdiği Karacan’ı anlattı. Anmaya gelen kitlenin Karacan’ı gönülden sevenlerin olduğunu belirten Sarı şunları söyledi: “Acınızı ve sevincinizi bazen içinize gömeceksiniz. Arkadaşlarınızın morali bozulmasın diye dimdik ayakta kalmalıyız.  Başkanım değil ağabeyimdi. Yeri geldi ağladık, yeri geldi güldük.

 

 

İŞÇİ HAKLARI SAVUNUCUSUYDU

Bugün genel başkanımızın seneyi devriyesi. Mezarının başında andık. Onurlu, aslan parçası bir genel başkandı o. Dengeleri en iyi şekilde sağlayan, müthiş diplomatik ilişkiler sağlayan bir genel başkandı. Bugün paramparça duruma getirilmek istenen bir yerde bu tablo çok önemlidir. Dostumuza ve düşmanımıza karşı en güzel tablodur bu atmosfer. Abdullah Karacan, Lastik-İş Sendikası genel başkanı olduğunda işçinin haklarını savunmuş olmasaydı, sosyal sendikacılık yapmış olmasaydı bu kalabalığı zorla da toplayamazdık.

 

 

KARACAN NELER YAPTI?

Lastik-İş Sendikası’nın bugünkü hale gelmesini sağlayan kişidir Abdullah Karaca, gazetecilerin dilinde İzmit’in babası olarak nitelenmiştir. Karacan İzmit’in babası gibi İzmit’in çocuklarına sahip çıkmıştır. Birçok insanı iş sahibi yaptı. Karacan’ın pratikte kazandıkları hiçbir sendikacı ve sendikanın yapmadığı ilkleri yaptı. Türkiye’de ilk kez özel sağlık sigortası yapan bir genel başkandır. Bizden sonra kamuda bireysel sağlık sistemi yayılmaya başlandı. Esnek çalışmayı asla toplu iş sözleşmeye koymadı. Abdullah Karacan neden öldürüldü diye sorulduğunda cevabımız, taşeron sistemi bitiren en önemli sendika lideridir.

 

MÜCADELEMİZ SONA ERMEYECEK

Lastik-İş kurumsal bir sendikadır. Emin olun öldürülmüş değerli bir başkanın koltuğunda oturmak ağır bir yük ama yine de benden sonra burada herkes genel başkanlık yapabilecek potansiyelde. Lastik-İş Sendikası’nın mücadelesi sonuna kadar sürdürülecektir. Lastik işçisi hiçbir fabrikayı ayırt etmeksizin, potansiyeli olan iççidir bu yüzden kim ne yaparsa yapsın, bu bayrak asla yere düşmez.”

 

 

SLOGANLAR ATILDI

Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın konuşması ardından ‘Abdullah Karacan’ın Hayat Hikayesi Belgeseli’ izletildi. Törende, Abdullah Karaca’ın sevenleri gözyaşlarını tutamadı, duygu yüklü anlar yaşandı. Yoğun bir katılımın gerçekleştiği etkinlikte ‘Karacan sen bizim her şeyimizsin’, ‘İnadına sendika inadına Lastik-İş’ sloganları atıldı. Törende Karacan’ın anısına Mevlid-i Şerif okundu, sevenleri ardından hayır duaları okudu. Son olarak etli pilav ikramıyla anma programı son buldu.

 

 
ETİKET :   Lastik-İş sendikası Genel Başkan Alaaddin Sarı merhum Abdullah Karacan anma tören etkinlik işçi sendika kocaeli

Tümü